FOTO: Pixabay

S dubnem přichází do zahrady více slunce a tepla. Z prací vás čeká sázení řepy, lilií i zeleniny. S aprílovým počasím také často zaprší, proto nezapomeňte shromažďovat cennou dešťovou vodu.

Zlikvidujte padlí: Padlí se projevuje bílým povlakem, který pokrývá listy a stonky. Nemocné rostliny nejlépe vyhoďte.

Červená řepa vlastní produkce: Pro letní výsadbu sejeme nyní do volné půdy semena červené řepy. Řádky by měly být od sebe vzdáleny 20 cm. Jako základnu pro setí uděláme rýhu o hloubce 2 cm. Později vyjednotíme na vzdálenost 15 cm. Barva listů nemá nic společného s barvou bulvy.

Miniaturní zahrádka: Na balkóně nemusí kvést a zelenat se květiny jenom v nádobách. Zkuste to jednou s truhlíkem. Miniaturní zahrádky se dají založit i v nejmenším truhlíku. Pro jejich osázení se např. hodí všechno, co roste na skalce. V chráněném balkónovém klimatu je možno ale s úspěchem založit i tropickou zahradu.

Něco apartního: Přesně to je pro vaši zahradu Bronssonetia papyrifera, dostanete ji v každé dobré ovocné školce. Roste velmi dobře na chráněném slunečném místě a má ráda kyselou a výživnou půdu, kterou v nezbytném případě obohatíte rašelinou a humusem. Pro svoje nároky na teplo a vzhled se hodí na osázení teras nebo zdí domu.

Nematoda (háďátka): Tito malí červíčci žijí na určitých hospodářských plodinách, jako je např. hybrid Phlox paniculata. Aby se předešlo napadení jiných rostlin, je nutná i v okrasné zahrádce „plodná výměna“. Červíčky zlikvidujete tak, že v místě jejich výskytu vysadíte afrikán. Zamezíte tak použití jedovatých látek a zjistíte, že příroda má dostatek obranných prostředků proti škůdcům.

Půvabné lilie: Pokud jste na podzim nenasadili lilie, můžete to nyní napravit. Cibule složené ze silných slupek zasaďte do hloubky 8 – 12 cm. Lilie vyžadují výživnou půdu a rostou nejlépe tam, kde dolní část stonku je ve stínu. Před vysazením odstraňte půdu do hloubky 30 – 45 cm a promíchejte ji s hnojem. Cibule jsou mrazuvzdorné a většinou nevyžadují na zimu přikrytí.

Sestřih: Jakmile opět přibývá slunečního svitu, měli byste nechat nabrousit nože svojí travní sekačky, pokud jste to neudělali při podzimním čištění. Trávu byste ale neměli sestříhávat na kratší délku stébla než 3 – 4 cm. Na silně zastíněných místech, např. pod stromy, nechejte stébla poněkud vyšší.

Zelenina: Pórek je zelenina, které se dobře daří i na záhonu. Rostliny sázejte na vzdálenost 25 cm. Můžete si jej ale sami vysévat, protože pórek nemá žádné zvláštní nároky. Vysévejte do důlků hlubokých 2 – 3 cm, později jednoťte na vzdálenost 25 cm. Pórek vyroste do výšky asi 45 cm.

Dešťová voda: Pro zavlažování své zahrádky byste měli chytat dešťovou vodu a shromažďovat ji v sudech. Zaprvé je to dar přírody, který ušetří minimálně pár korun, kromě toho mají všechny rostliny raději měkkou dešťovou vodu než často tvrdou vodu s vysokým obsahem vápníku z vodovodu. Pokud ale máte svoji zahradu v oblasti, která je „oblažována“ kyselými dešti, měli byste na dešťovou vodu zapomenout.

Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London