FOTO: San Diego MLS (se svolením)

Kulaté domy jsou samy o sobě dost svérázné. Ale jedna nově památkově chráněná rezidence v Kalifornii nabízí zcela nový pohled na design. Tou stavbou je slavný otáčející se dům na hoře Helix v La Mesa v americkém San Diegu, jehož duchovními rodiči jsou Al a Janet Johnstoneovi.

Neuvěřitelné výhledy ze všech úhlů zajišťuje kromě otáčivého mechanizmu také pětapadesát panoramatických oken.

Dům v hodnotě 5,3 milionů dolarů (přibližně 122 milionů korun) ze všeho nejvíc připomíná vesmírnou loď. Technicky nejzajímavější část se nachází ve druhém patře. Zde se nachází otočný mechanizmus domu – ocelová dráha vybavená 16palcovými koly. Proto spíš než k sci-fi má budova blíže ke klasickému vlaku.

Vypracování potřebných plánů trvalo šest měsíců. Dalších devět měsíců potom probíhalo schvalování na úřadech. Manželé zahájili stavbu v červnu 2000 a už po třech letech se do domu o hmotnosti 200 tun stěhovali.

Otočný dům v San Diegu

Obrázek 1 z 18

Otočný dům v San Diegu. FOTO: San Diego MLS (se svolením)

Al Johnstone při stavbě působil jako architekt, stavitel i stavební dozor. Do domu vymyslel množství zlepšováků, z nichž si třicet nechal patentovat. Například kanalizační systém zabudovaný v jádru domu tak, aby potrubí zůstalo funkční i v okamžiku, kdy se dům otáčí. Alova žena Janet stála za návrhy interiéru o celkové rozloze 470 metrů čtverečních.

O otáčení patra se stará malý elektromotor o výkonu pouhých 1,1 kW. Ten umožňuje otáčení oběma směry. Obrátku o 360 stupňů zvládne za 33 minut, ale nastavit se může i otočení celého domu za 24 hodin. Suterén a první patro domu jsou nehybné, zde najdete společenskou místnost, kuchyňský kout, plně vybavenou koupelnu i výtah. Dům je vybaven technologiemi chytré domácnosti i bezpečnostními systémy ochrany při zemětřesení.

Zdroj: Daily Mail, NBC 7 San Diego