Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze. Foto: picjumbo

Příjemná atmosféra vánočních trhů nenechá nikoho na pochybách, že se blíží nejkrásnější svátky roku. Ačkoliv tradice vánočních trhů sahá až do středověku, i v dnešní uspěchané době jsou neodmyslitelnou součástí adventního času. Jsou místem, kde ochutnáte tradiční vánoční pochoutky, zahřejete se při popíjení svařených nápojů a přímo od řemeslníků nakoupíte dárečky pro své blízké. Vánoční jarmarky se konají na mnoha místech od velkoměst po malé obce.

Praha – 20.11. – 6. 1. 2024

Vánoční trhy v Praze si každoročně nenechá ujít mnoho návštěvníků z Česka i ze zahraničí a není se čemu divit. Oslava Vánoc v malebných kulisách pražských památek je opravdu jedinečným zážitkem. Největší trhy budou probíhat na Staroměstském náměstí. Kromě desítek stánků s vánočními pokrmy a nápoji, dekoracemi a rukodělnými výrobky se můžete těšit na bohatý kulturní program na velkém pódiu, ukázky lidových řemesel, velký betlém a mini zoo. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí budou otevřeny denně do 22:00 hodin, stánky s občerstvením pak dokonce do půlnoci.

Pokud máte raději komornější akce, navštivte vánoční trhy na náměstí Míru. Nabídka zdejších stánků je neméně bohatá. Najdete zde jednoduše všechno, co patří k Vánocům, od delikates přes dekorace až po stromky a kapry. Podobně vřelou a klidnou atmosféru nabízejí také vánoční trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně bude probíhat vánoční jarmark s dekoracemi, vánočními věnci, adventními kalendáři, cukrovím, horkými nápoji a zkrátka vším, co na vánočních trzích nesmí chybět. I na náměstí Jiřího z Poděbrad se snadno dostanete metrem nebo tramvají. Již zmíněné trhy na náměstí Míru jsou vzdáleny pouze jednu stanici metrem, a tak stihnete obě místa navštívit během jednoho odpoledne. Večeři si pak můžete dát třeba v některé z mnoha vyhlášených vinohradských restaurací. 

A jak budou přístupné?

2. 12. 2023 – 6. 1. 2024 (Staroměstské náměstí)

2. 12. 2023 – 6. 1. 2024 (Václavské náměstí)

23. 11. 2023 – 6. 1. 2024 (Pražský hrad)

20. 11. – 24. 12. 2023 (náměstí Míru)

24. 11. – 24. 12. 2023 (Anděl)

25. 11. – 24. 12. 2023 (náměstí Republiky)

Brno – 24. 11. – 23. 12. 2023

Moravská metropole pro své obyvatele i návštěvníky připravila již tradiční akci s názvem Brněnské Vánoce. Do té správné vánoční nálady se můžete naladit hned na čtyřech místech. Největší trhy na náměstí Svobody doplní menší umístěné na Zelném trhu, Dominikánském náměstí a na Moravském náměstí. Kromě klasických dobrot nakoupíte na stáncích pro sebe i své blízké poctivé domácí delikatesy, vánoční dekorace a řemeslné výrobky. O zábavu pro celou rodinu se postará bohatý doprovodný program. Největší a nejnazdobenější strom bude stát na hlavních trzích na náměstí Svobody. Oblíbený photopoint, kde pořídíte parádní fotky s obrovskou vánoční hvězdou v pozadí, tentokrát najdete na nádvoří Staré radnice. Dominikánské náměstí zase zkrášlí proslulý Halouzkův betlém s více než stovkou dřevěných ručně vyřezávaných figur. Během adventu se můžete historickým centrem Brna projet speciální vánoční tramvají.

Ostrava – 26. 11. – 23. 12. 2023

Čekání na Ježíška si můžete zpříjemnit také v Ostravě, kde se propojením vánoční zóny na Masarykově a Jiráskově náměstí s okolím vytvoří jeden velký adventní prostor. Vánoční trasa povede už od Prokešova náměstí až k nákupnímu centru v Nové Karolině. Program na Jiráskově náměstí bude zaměřen hlavně na rodiče s malými dětmi, a tak se promění v pohádkové městečko. Kromě stánků zde nebudou chybět ani oblíbené dílničky. Na vedlejší Masarykovo náměstí se vrátí živý vánoční strom, který bude stát vedle hlavního pódia. Těšit se můžete i na kluziště na náměstí Dr. Edvarda Beneše a také jeho rozšíření o atraktivní ledové chodníčky.

České Budějovice – 18. 11. 2023 – 6. 1. 2024

Ty pravé jihočeské Vánoce si užijete na Budějovickém náměstí v centru Českých Budějovic. Střed adventního městečka bude i letos patřit ledovému kluzišti, kde se můžete projet po jedinečném okruhu kolem nasvícené kašny se sochou Samsona. Pro děti a všechny, kdo rádi tvoří, budou připraveny Ježíškovy dílny. Více než 90 stánků nabídne návštěvníkům mnoho klasických i netradičních dobrot, vánoční zboží a dárkové předměty. Součástí budou také řemeslné stánky s vlastnoručně vyráběným sortimentem. V těchto stáncích se budou jednotliví řemeslníci během celého adventu střídat. A díky vyhlídkové věžičce si budete moci vánoční trhy prohlédnout také z ptačí perspektivy.

Plzeň – 23. 11. – 23. 12. 2023

Na všechen předvánoční shon snadno zapomenete v příjemné atmosféře trhů v Plzni. Na náměstí Republiky provoněném čerstvými trdelníky a svařeným vínem strávíte nezapomenutelné sváteční chvíle se svými blízkými. Ve více než 120 stáncích nakoupíte nejen vánoční laskominy, ale také lokální speciality a dárečky od řemeslníků. Nejen dětské oči se rozsvítí radostí při pohledu na světově unikátní betlém umístěný v přízemí plzeňské radnice, která stojí přímo na náměstí. Součástí plzeňského betlému je již více než 800 figurek. Rozšířit sbírku figurek můžete i vy. Stačí z trvanlivého materiálu vyrobit postavičku do velikosti 20 cm a nechat ji doručit do Muzea strašidel na náměstí Republiky.

Olomouc – 19. 11. – 23. 12. 2023

Překrásné kulisy nabízí vánočním trhům historické jádro Olomouce. Místem konání trhů budou stejně jako v uplynulých letech Horní a Dolní náměstí spolu s tržnicí. Desítky dřevěných nazdobených stánků budou nabízet spoustu jídla, pití, řemeslných výrobků a dekorací. Pokud patříte mezi milovníky svařených nápojů, tak si v Olomouci rozhodně dejte vyhlášený punč nebo svařené víno z originálního norimberského vína. Nikde jinde v Česku tuto lahůdku neochutnáte! Letos je horkým vánočním nápojům věnovaná dokonce i punčová stezka. Na tržnici si vánoční trhy v Olomouci můžete zpestřit projížďkou na obřím třicetimetrovém vyhlídkovém kole nebo bruslením na kluzišti.

Liberec – 25. 11. – 23. 12. 2023

Advent je tím pravým časem pro návštěvu Liberce. Náměstí dr. E. Beneše se opět promění ve vánoční městečko s mnoha stánky, nádherně nazdobeným stromečkem a 25 m vysokým ruským kolem. Nakoupíte zde lahodné krajové speciality, vánoční ozdoby, cukroví i krásné ručně vyráběné dárečky. Pokochat se můžete také pohledem na oblíbený mechanický betlém s ručně vyřezávanými figurkami.

Pardubice – 26. 11. – 23. 12. 2023

K českým Vánocům neodmyslitelně patří perníčky a ty nejlepší se odjakživa pečou v Pardubicích. Při návštěvě trhů na Pernštýnském náměstí budete moci ochutnat ty nejlepší perníčky, ale i mnoho dalšího. K tomu vás potěší různá, především folklórní, vystoupení nebo vánoční kino. Nejen děti jistě zabaví adventní dílničky věnované výrobě ozdob a zdobení perníčků. V prostorách Mázhausu navíc najdete i Peklíčko s čertíky, část výstavy o českých tradicích s historickými artefakty, figurkami a audiovizuálními prvky.

Karlovy Vary – 27. 11. – 26. 12. 2023

Nejkrásnější české lázně jsou v období adventu obzvlášť úchvatné. Přesvědčte se o tom sami a navštivte letos vánoční trhy v Karlových Varech. Slavnostně vyzdobená a nasvícená Mlýnská kolonáda ve vás probudí tu pravou vánoční náladu. Na stáncích můžete vybírat z pestré nabídky ručně vyrobených předmětů, sladkostí a dobrot od místních dodavatelů. Dopravu k trhům v centru města zajistí vánoční autovláček. Karlovy Vary jsou perfektním místem pro adventní víkendový pobyt, během kterého si dosyta užijete procházky v zasněžené přírodě, relax v místních lázních i tradiční vánoční trhy.

Zdroj: autorský článek, MHMP, iDNES.cz