Oceněné stavby v soutěži Česká cena za architekturu. FOTO: Česká cena za architekturu 2024

Sedmičlenná odborná porota České komory architektů (ČKA) nominovala jedenatřicet staveb do užšího výběru soutěže Česká cena za architekturu 2024. Cenu za Výjimečný počin v oblasti architektury získala záchrana Gočárových Automatických mlýnů v Pardubicích. Podívejte se na všechny stavby v naší fotogalerii.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 307 tuzemských staveb. Posláním soutěže je podle České komory architektů prezentovat kvalitní architektonickou práci a propagovat architekturu v průběhu celého roku a ve všech regionech České republiky.

Dvě třetiny nominovaných staveb tvoří rekonstrukce starších objektů. Podobné vedení drží i stavby financované z veřejných zdrojů. Mezi nominovanými se nacházejí školy i administrativní budovy. Je zde i devět staveb, určených pro soukromé bydlení. Většina ceněných staveb (8) se nachází v Praze. Své zástupce mají Jihomoravský a Olomoucký kraj (shodně 4).

Ocenění Výjimečný počin v architektuře získali manželé Lukáš a Marianna Smetanovi za záchranu Gočárových Automatických mlýnů v Pardubicích, nejstarší realizace slavného architekta ve městě. Laureátkou ocenění Pocta ČKA se stala architektka a malířka Zdenka Marie Nováková. Na jména hlavního vítěze a finalistů jednotlivých kategorií si musíme počkat do listopadu.

Česká cena za architekturu 2024

Obrázek 1 z 32

Sportovní hala Řevnice (autorský ateliér: Grido, architektura a design) FOTO: Česká cena za architekturu 2024

Zdroj: autorský článek s využitím ČKA