FOTO: se svolením Heritage Auctions

Minulý týden byl v aukční síni Heritage Auctions za rekordní částku prodán 64 stránkový sešit s komiksem, ve kterém se vůbec poprvé objevila postava Supermana. Tento superhrdina se navíc objevil i na jeho obálce. Autorem komiksu je slavný kreslíř a spolutvůrce Supermana Joe Shuster.

Časopis Action Comics #1 vyšel 18. dubna 1938 a patří mezi jeden z nejdéle vycházejících komiksů vůbec. Dodnes ho vydává nakladatelství DC Comics, původně známé jako National Allied Publications (na DC Comics se změnilo v roce 1977). Do dnešních dnů má vydavatelství na kontě více než tisícovku čísel.

Komiksový sešit Action Comics #1 z roku 1938 poprvé představil postavu Supermana. FOTO: Heritage Auctions

Tím, že byl Action Comics #1 úplně první, je mezi sběrateli nejvíce žádaný a ceněný. Poslední aukce skončila na částce šest milionů dolarů, tedy v přepočtu 141 milionů korun. Dosud prodejní rekordy tohoto vydání držely aukce z roku 2014 (prodáno za 3,2 milionů dolarů) a 2022 (5,3 milionů dolarů). Mezi sběrateli jsou ceněné také sešity Action Comics #7 Action Comics #10 a Action Comics #13.

První sešit obsahuje 11 samostatných příběhů, z nichž nejpozoruhodnější je hned ten první se Supermanem. Třináctistránkový komiks začíná dnes již známým příběhem o původu Supermana. Jeho biologičtí rodiče ho posílají do bezpečí, protože jejich domovská planeta Krypton je zničena. Chlapec vyrůstá jako Clark Kent s adoptivními rodiči na Zemi, kde využívá své jedinečné schopnosti. Poprvé se zde také objevuje postava novinářky Lois Laneové.

Podle organizace Certified Guaranty Company, která se zabývá hodnocením stavu historických komiksových sešitů, je nově vydražený časopis třetím nejlépe dochovaným výtiskem. Společnost doposud hodnotila 78 výtisků Action Comics #1 a odhaduje, že o moc více dalších jich nejspíš nebude.

Zdroj: autorský článek, Heritage Auctions