George Reeves v roli prvního Supermana a původní plakát k Hughesově filmu Pekelní andělé (1930). FOTO: koláž ČteSe.cz s využitím fotografií CC0 (volné dílo)

Ačkoliv byla společnost v první polovině 20. století založená mnohem tradičněji, než je dnes, traduje se, že hollywoodské skandály minulých časů patřily k těm nejdivočejším z celé historie filmového průmyslu. Přinášíme alespoň některé z těch, na které se téměř zapomnělo.

Záhadná smrt Paula Berna

Manželé Jean_Harlowová a Paul Bern
na snímku z roku 1932. FOTO: CC0 (volné dílo)

V roce 1932 byl manžel americké herečky Jean Harlowové, producent Paul Bern, nalezen v jejich rodinném sídle mrtvý. Věřilo se, že si vzal život sám. Policie však objevila podivný vzkaz adresovaný Harlowové, ve kterém se Bern omlouval za újmu, kterou jí způsobil. Vzkaz končil větou: „Chápeš, že včerejší noc byla jen komedie.“ Policie byla prohlášením zmatena a Harlowová se k němu odmítla vyjádřit.

Vraťme se ale v čase o několik let zpět. Dorothy Milletteová, Bernova předchozí partnerka, jednoho dne nečekaně upadla do kómatu a lékaři došli k závěru, že už vědomí nenabude. Po deseti letech se však zázračně probudila a zatoužila se se svým milovaným znovu setkat. Bern ji tedy pozval k sobě domů a manželku přesvědčil, aby ten večer vyrazila do společnosti. Následující den byl Bern nalezen mrtev. Vedle něj ležela střelná zbraň a zmíněný záhadný vzkaz. Aby toho nebylo dost, devět dní nato bylo z řeky vyloveno bezvládné tělo Jean Harlowové.

Smrt „Pekelných andělů“

Filmař Howard Huges
FOTO: CC0 (volné dílo)

Howard Hughes je známý jako miliardářský pilot, kterého ztvárnil Leonardo DiCaprio ve filmu Letec (2004). Huges byl také filmařem, který režíroval válečné drama Pekelní andělé z roku 1930. Byl odhodlaný pořídit co nejrealističtější a nejzajímavější záběry soubojů ve vzduchu, jaké kdy byly k vidění. Svého cíle ale dosáhl za velkou cenu. Film vznikal tři roky a stál astronomické 4 miliony dolarů. Hughes neúnavně tlačil kaskadéry, aby prováděli stále riskantnější a nebezpečnější manévry, což vedlo ke zbytečné smrti třech pilotů.

Smrt Supermana

Herec George Reeves jako první ztvárnil roli hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi v televizní sérii Supermanova dobrodružství (1952–1958). V červnu 1959 byl nalezen nahý s prostřelenou hlavou ve svém domě v Los Angeles. Zatímco oficiální policejní verze tvrdila, že spáchal sebevraždu, mezi lidmi se spekulovalo o vraždě. Už tehdy se v Hollywoodu šuškalo, že Reeves měl údajně milostný poměr s Toni Mannixovou, manželkou tehdejšího výkonného ředitele a viceprezidenta MGM Eddieho Mannixe. Ten byl nechvalně známý svými vazbami na mafii, a proto se tiše šířila verze o nájemné vraždě. Pravdu nepřinesla ani druhá nařízená Reevesova pitva a policie případ uzavřela. Mimochodem, Reevesova smrt byla první z řady tragédií, které se kolem role Supermana odehrály, a které se začaly souhrnně nazývat Supermanovým prokletím.

Zdroj: autorský článek s využitím zdrojů v textu