Rekonstrukci navrhla Fiona Duninová z FMD Architects, zahradu měla na starosti architektka Jo Fergusonová. FOTO: se svolením FMD Architects

Řadový dům Australanů Doroty a Mika, nazvaný Tiara House, se nachází na melbournském předměstí North Fitzro. A je důkazem, že historie a modernita mohou splynout v harmonický celek.

Rekonstrukci majitelé zadali dvojici žen – architektce studia FMD Architects Fioně Duninové a zahradní designérce Jo Fergusonové. Za inspirací nemuseli chodit daleko, zalíbil se jim totiž Bustle House, stojící hned na vedlejším pozemku.

Zadáním pro autorky rekonstrukce bylo zachovat krásu viktoriánské éry a zároveň vytvořit prostor, který by plynule propojoval interiér s exteriérem a nabídl současnou jednoduchost. A také měly pomoci vytvořit majitelům domov, který by flexibilně reagoval na příchody a odchody pěti dospělých dětí a jejich partnerů, aniž by v jejich nepřítomnosti působil prázdně.

Dům měl také pojmout sbírku uměleckých děl, které si Doroty s Mikem vozí z cest po celém světě. Nebo starožitný nábytek, který se v Mikově rodině dědí po generace. Architektce Duninové se zvolený zásah vydařil. Původně temné a chladné prostory se podařilo transformovat na místo plné světla a tepla, které se otevírá okolním zahradám, ulici a městské krajině.

Rekonstrukce řadovky na předměstí Melbourne

Obrázek 1 z 18

Obývací pokoj je působivě propojen s malou zahradou. FOTO: se svolením FMD Architects

Volba použitých materiálů padla na klasiku. Celým domem se nese jednotící prvek v podobě přírodního kamene, dřeva a zdobného mramoru či žuly. Kuchyňský ostrůvek pak tyto materiály kombinuje s intarzovaným dřevem, které odráží zdobné oblouky původního domu.

Zakřivené okenní a dveřní otvory vytvářejí dialog s eklektickou zahradou, kterou už bujně obývají původní i exotické druhy rostlin. V nové zahradě architektka Fergusonová zrecyklovala staré dřevěné schody a očištěné cihly, které zbyly po rekonstrukci domu. Z rostlin převládají růže a plaménky, které se snoubí s Mikovou láskou k původním travám, mechu a divoké přírodě.

V horním patře Tiara House se nachází tři jednoduché ložnice, přičemž tu majitelů chrání před letním sluncem útlý a zakřivený ocelový baldachýn a balkonová „zahrada“. V dřevěných truhlících, které tvoří zábradlí balkonu pak ve větru tiše šustí vzrostlé traviny. 

Zdroj: FDM Architects, ArchDaily