FOTO: Zdroj: pixabay.com

Studie byla nedávno publikována v časopise Frontiers in Pain Research. „Emoce vyvolané poslechem hořkosladké hudby, můžou být účinným způsobem, jak snížit vnímání bolesti. Ve výzkumu ukazujeme, že oblíbená hudba vybraná účastníky studie má mnohem větší účinek na snížení akutní termální bolesti, než neznámá relaxační hudba,“ vysvětlil pro The Huffpost jeden z autorů Darius Valevicius.

Podle Valeviciuse se už dlouho ví, že hudba může pomoct s bolestí. Ale abych vědci zjistili, jaký druh hudby je nejúčinnější, museli dobrovolníkům způsobit bolest.

„Udělali jsme mírně bolestivé podněty na vnitřní stranu předloktí 63 účastníků. Měli podobný pocit, jako když držíte proti kůži horký šálek čaje.“

Darius Valevicius

„Udělali jsme mírně bolestivé podněty na vnitřní stranu předloktí 63 účastníků. Měli podobný pocit, jako když držíte proti kůži horký šálek čaje. Bolest byla spojena s ukázkami hudby. Poslech jejich oblíbené hudby prokazatelně výrazně snížil intenzitu bolesti. Neznámé skladby určené k relaxaci neměly stejný účinek,“ popsal Darius Valevicius.

Výzkumníci v tématu chtějí pokračovat. Další výzkum by mohl řešit, zda je oblíbená hudba účinná i při snižování ne-termální bolesti, jako je mechanická nebo chronická bolest.

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpain.2023.1210572/full, www.newatlas.com