Shepard Fairey: Naděje (Barack Obama) (2008). FOTO: se svolením Heritage Auctions

Do aukce jde jeden z nejznámějších obrazů spojených s moderní politickou osobností. Plakát pouličního umělce Sheparda Faireyho z roku 2008 nazvaný Naděje zobrazuje tvář tehdejšího demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamy. Výtvarník zachytil kandidaturu muže, který se měl stát prvním americkým černošským prezidentem a „nadějí a změnu“.

K vytvoření koláže Fairey použil fotografii Mannieho Garcii z agentury AP, kterou umístil na vrstvené novinové snímky a poté ji přes šablonu přemaloval akrylovými barvami. Na obraz tehdejšího senátora Obamy připsal slovo „naděje“. Následoval soudní spor o porušení autorských práv, který vůči agentuře AP dnes čtyřiapadesátiletý výtvarník mimosoudně urovnal.

Shepard Fairey: Naděje (2008).
FOTO: se svolením Heritage Auctions

Fairey vytvořil nejpůsobivější americkou politickou ilustraci od dob známé kresby Uncle Sam Wants You,“ napsal v roce 2009 kritik časopisu New Yorker Peter Schjehldahl u příležitosti bostonské výstavy Sheparda Faireyho.

Původní originály plakátu (ve skutečnosti jde o kombinaci koláže a akrylu na papíře) existují jen tři. A aukční síň Heritage Auctions nyní nabízí jeden z nich v akci konané v úterý 14. května. Vyvolávací cena díla je i s poplatky 312 tisíc amerických dolarů, což je více než 7 milionů korun.

Druhý z originálů vlastní National Portrait Gallery ve Washingtonu a poslední kus se nachází v soukromé sbírce. Naposledy se slavné dílo dražilo v květnu 2023 na aukci v Santa Monice. Nový majitel ho tehdy získal za rovných 950 tisíc dolarů (21,8 milionů korun).

Zdroj: autorský článek s využitím Heritage Auctions