Některé z ikonických maleb Roye Lichtensteina ve vídeňské Albertině. FOTO: Kateřina Horáková / ČteSe.cz (koláž)

Navštívili jsme s fotoaparátem retrospektivní výstavu otce pop-artu Roye Lichtensteina, kterou uspořádala u příležitosti 100 let od umělcova narození vídeňská síň Albertina.

Obsáhlá retrospektiva návštěvníkům nabízí více než 90 obrazů, soch a grafik. Spolu s Andym Warholem je Roy Lichtenstein (1923–1997, New York) jednou ze zakládajících postav uměleckého směru pop-art, který ironicky kombinuje nízké a vysoké umění.

Díky velkorysým zápůjčkám z třicítky mezinárodních muzeí a soukromých sbírek do Vídně dorazily ty nejvýznamnější artefakty Lichtensteinova rozsáhlého díla. Obrazy zapůjčilo například Muzeum moderního umění v New Yorku (MoMA), newyorské Whitney Museum, Národní galerie ve Washingtonu, Yale University Art Gallery v New Havenu, Museum Ludwig v Kolíně nad Rýnem, Louisiana Museum z dánského Humlebaeku nebo madridské Museo Thyssen-Bornemisza.

Na výstavě nechybí ani ikona pop-artu 60. let – obraz Look Mickey (1961), který zapůjčila právě Národní galerie ve Washingtonu. Velmi také pomohl velkolepý dar Nadace Roye Lichtensteina, která loni Albertině věnovala pětadevadesát artefaktů – soch, přípravných kreseb, koláží a keramiky v celkové hodnotě 38 milionů eur (950 milionů Kč).

Roy Lichtenstein ve Vídni

Obrázek 1 z 32

Roy Lichtenstein: Topící se dívka (1963). Sbírka Muzea moderního umění, New York. FOTO: Kateřina Horáková / ČteSe.cz

Roy Lichtenstein je známý svými klišovitými blondýnami a kreslenými postavičkami s komiksovými bublinami. Plátny s jasnými barvami, čistými liniemi a charakteristickými tečkami „Benday Dots“, které napodobovaly levnou techniku tisku komiksů, zanechal výraznou stopu na americké umělecké scéně 60. let minulého století. 

Roy Lichtenstein se narodil 27. října 1923 v New Yorku. Vzdělání v oblasti malířství a sochařství získal na Art Students League of New York a Ohio State University. Během druhé světové války sloužil v armádě a tato zkušenost bezpochyby ovlivnila jeho vnímání světa i pozdější umělecké vyjádření. Zemřel 29. září 1997.

Výstava jednoho z nejvlivnějších a nejvýznamnějších amerických umělcům 20. století nazvaná Roy Lichtenstein: A Centennial Exhibition potrvá ve výstavní síni Albertina (Albertinaplatz 1, Vídeň) do 14. července 2024. Vstupné pro dospělého návštěvníka je 19,90 euro, do 19 let je vstupné zdarma.

Zdroj: autorský článek s využitím Albertina.at