Zdroj: Pixabay

Noční mrazy přišly v dubnu po téměř tropických teplotách. Nejen zemědělci, ale i zahrádkáři, kterých jsou v Česku desítky tisíc, přišli během dvou mrazivých nocí o velkou část budoucí úrody. Redakce magazínu ČteSe.cz oslovila dva zahrádkáře, jak se s následky vypořádávají. Společné mají jedno – jsou smutní.

„Zahradu mám skoro čtyřicet let, ale tohle jsem nezažil, aby to mráz spálil během dvou nocí v takové míře,“ popisuje dvaašedesátiletý Ivan Král, který má zahradu u Ústí nad Labem. Kromě ovocných stromů všeho druhu pěstuje taky různé keře, jako rybíz, angrešt nebo maliny a ostružiny. „Keře jsou spálené všechny, možná ostružiny jakožto plevel se ještě letos zvednou, ale rybíz, ani angrešt nebude, takže zima bude bez rybízové marmelády,“ říká s úsměvem Král.

Měl trochu štěstí v neštěstí, protože třeba jahody měl ještě ve skleníku, kvůli nemoci je nestihl před mrazem vysadit ven na záhon. Jinak by zřejmě také nepřežily. „Tak marmeláda snad bude alespoň jahodová,“ vtipkuje. Plánuje ještě vysadit znovu hrášek, který se podle něj chytne i v průběhu roku. Mrazy už nečeká. „Ale nepřekvapí mě už asi nic,“ dodává Ivan Král.

Snad nepřijde další extrém, třeba sucho

O kousek vedle má zahradu Šárka Nová. I ona přišla o všechno, co zrovna kvetlo. Nejvíc ji mrzí ořechy, které má tři a plody z nich si od ní berou všichni známí. „Ořechy jsou citlivé stromy, ty jsou po těch mrazech úplně černé, letos nebude ani oříšek,“ říká zahrádkářka.

Optimismus ale neztrácí. „Teď jsem vysadila dýně a cukety, ty se určitě chytí, pak budou okurky a rajčata. S částí každoroční úrody se ještě dá počítat, pokud tedy už nebude takhle nepředvídatelné počasí, třeba extrémní sucho,“ míní Šárka Nová.

Největší problém podle ní budou mrazem spálené jabloně a hrušky. „Některé mohly ty mrazy přežít. Ale většina ne. A lidé koukají ve zprávách na to, že mráz zničil úrodu za miliardy, ale část z nich vůbec nechápe, že to bude znamenat, že ceny poletí nahoru. Ani nechci myslet na to, kolik bude příští zimu stát kilo jablek z dovozu,“ dodává Šárka Nová.

Zdroj: autorský článek