Výstava Jízda v trutnovské galerii EPO1. FOTO: Centrum současného umění EPO1

Bicykly a jejich role v životě člověka představuje výstava Jízda v trutnovském Centru současného umění EPO1, kterou galerie pořádá společně s platformou Sport in Art. Díla více než čtyř desítek umělců několika generací je možné shlédnout až do začátku listopadu.

Expozice, která potrvá pět měsíců, láká na díla sochařů, instalace nebo výtvarné umění. Monumentálně pojatá výstava v prostorách bývalé elektrárny je nejrozsáhlejší přehlídkou, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Galerie chystá i řadu eventů za účasti umělců a sportovců.

Výstava, která v širokém záběru propojuje umění a sport, ukazuje kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. Kurátorem výstavy je Petr Volf, přední odborník na tématiku sportu v umění. V části turbínové haly multifunkční galerie najdete práce sochařek a sochařů Jakuba Flejšara, Karla Nepraše, Zdeňka Němečka, Pauliny Skavové a Čestmíra Sušky.

Ve stejném prostoru se představují instalace nebo objekty dalších umělců – Jiřího Černického, Jiřího Davida, Krištofa Kintery, Jana Stolína a Filipa a Lukáše Houdkových. Své malířské umění zde prezentuje Alena Anderlová, František Mertl (ve světě známý jako FRANTA), Ondřej Kohout, Michael Rittstein, Petr Písařík, Natálie Roučková, Karel Štědrý, Jakub Špaňhel či Lubomír Typlt.

Cyklistika v současném umění

Obrázek 1 z 6

Výstava Jízda v trutnovské galerii EPO1. FOTO: Centrum současného umění EPO1

Řada objektů a obrazů má na výstavě Jízda premiéru, a to díky spolupráci s platformou Sport in Art. Vznikla přímo pro prostředí industriální galerie, jedné z největších soukromých kulturních institucí v Česku, která je sama o sobě architektonicky významným počinem. Atmosféru Tour de France mají připomínat poháry vítězů, které pro slavný závod navrhuje Peter Oláh, a snímky Markéty Navrátilové, renomované fotografky, která nejslavnější cyklistický závod mnohokrát dokumentovala z bezprostřední blízkosti.

Organizátoři věří, že výstavu Jízda navštíví i lidé, kteří za normálních okolností do galerijních prostor nezavítají. „Hledáme témata výstav, která mohou oslovit širší publikum napříč generacemi. Když jsme plánovali výstavy pro letošní rok, přišlo nám spojení umění a sportu jako zajímavý nápad. Na své si tak přijdou milovníci umění, sportovci, ale také děti. Není tajemstvím, že majitel galerie Rudolf Kasper je vášnivý cyklista, takže se pro téma velmi rychle nadchnul. Jízdní kolo je zkrátka fenomén. Každý ho zná, každý na něm někdy jel a pro spoustu lidí je součástí každodenního života. Bicykly slouží k volnočasovým aktivitám, cestování a samozřejmě ke sportování. Cyklistika je spojena i s naším regionem, ať už jako soukromé terénní vyjížďky Trutnov trails v lokalitě Jestřebích hor nebo známý Krakonošův cyklomaraton,“ uvedl Jan Kunze, ředitel galerie EPO1.

Během výstavy mohou návštěvníci přijít také na několik doprovodných akcí, kde se mohou setkat jak s hrdiny cyklistického sportu, tak s umělci ve spojení s platformou Sport in Art. Doprovodných eventů se zúčastní legendy cyklistiky v čele s Janem Svoradou, Pavlem Padrnosem, Luborem Tesařem a Romanem Kreuzigerem. Dorazí také herec, architekt a vášnivý cyklista David Vávra. Součástí programu budou opakovaně i workshopy pro děti.

Zdroj: autorský článek, EPO1