FOTO: Pixabay

Slabé a křehké stonky rajčat je potřeba vyvázat. Také už je čas vysít fazole. Přinášíme tipy, co dělat na zahradě čtvrtý květnový týden.

Od růžové po bílou: koncem května můžete na zahradu vysadit hortenzii (Hydrangea), kterou jste na jaře koupili jako kvetoucí pokojovou rostlinu. Po zasazení do hloubky několika centimetrů nad staré dřevo (poznáte je podle tmavohnědé barvy) potřebuje většinou k růstu stinné místo. K zálivce přidávejte hnojivo pro pokojové rostliny. Nejběžnější barvy květů jsou bílá růžová a modrá. Modrou barvu dosáhnete tím, že do půdy přidáte kamenec draselný. Pokojová hortenzie na zahradě zůstat nesmí. V září ji musíte dát opět domů, kde na chladném místě s malou vlhkostí přezimuje. V únoru po návratu do vytápěného pokoje znovu pokvete.

Tekuté hnojivo pro trávník: Pokud váš trávník musí prodělat rychlou ozdravnou kůru (třeba když žloutnou mladé výhonky), doporučujeme použití tekutého hnojiva. Rostliny je přijímají listy i kořeny, a proto má rychlý účinek. Tato hnojiva, která jsou k dostání v květinářství, mají takové složení, že spálení rostlin je vyloučeno. Dbejte návodu k použití.

Fazole: Nyní můžete sít fazole všech druhů. Rozlišujeme fazole tyčkové, které vytvářejí úponky, a fazole keříčkové, které jsou nízké a nepotřebují oporu. Pro vybudování pevného opěrného systému pro tyčkové fazole existuje několik možností: jednotlivé tyče, zkřížené tyče, tyče spojené latí, příp. laťkový rám, ze kterého vedou dráty k zemi. Vzdálenost drátů by měla být 20 cm. Potom zasejeme do půlkruhu z vnitřní strany latěk 7-8 fazolí. Keříčkové fazole sázíme ve vzdálenosti 40 cm od sebe, a sice vždy 3 semena.

Bambusové podpěry: Vysoké křoviny s mnoha květy musíme vyvazovat. Používejte k tomu bambusové, kovové, nebo plastikové tyče, které musí být nižší než rostliny. Tyče vyčnívající nad keř vypadají ošklivě.

Udržovat vlhké, ale nerozmáčet: Koncem května a začátkem června potřebují vaše jahody vodu navíc, jinak dopadne sklizeň špatně nebo nebude žádná. Zalévejte mezi řádky bez kropítka. Výtokový otvor přitom ale musí být nízko nad zemí, aby voda nezviřovala zeminu, která by ušpinila jahody. Půda kolem jahod musí být volná, aby voda mohla co nejrychleji vsáknout do země.

Po „třech zmrzlých“ je doba pro sedí endivie (neboli štěrbáku či také čekanky štěrbáku). Řady potom jednotíme tak, aby mezi rostlinami byla vzdálenosti asi 15 cm. Hlávky pak rostou volně a zůstávají uzavřené. Pěkné plné hlávky mohou být těžké až 400 g. Proto je nutné, aby rostliny byly bohatě zavlažovány.

Prstové rostliny (Anthurium pedatoradiatum) přechovávejte ve studené místnosti, kde teplota v zimě klesá těsně nad bod mrazu. Od května mohou být vysazeny na volné prostranství, nejlépe na plné světlo, ale bez přímého slunečního záření. Na chráněném místě může přezimovat přímo venku.

Chryzantémy na záhonu: Chcete-li mít chryzantémy k řezu, vyberte si druhy, které brzy kvetou. Mladé rostliny vyrostlé z řízků a otužené můžeme nyní vysázet do dobře propustné půdy. Do horní vrstvy půdy zapravte kompost nebo starý hnůj, protože chryzantémy vyžadují hodně humusu a vláhy. Na záhonu 100 x 50 cm vysaďte 4 květiny a připevněte nad nimi síť.

Rajčata: Koncem května mají rajčata výraznou periodu růstu. Protože jejich stonek je příliš slabý, musíte každou rostlinu podepřít. Při vyvazování musíte postupovat velmi opatrně, abyste nepoškodili listy nebo stonky. Boční výhonky v úžlabí listů vylamujte. Rostliny vyžadují hodně vody. Výhodný je zavlažovací žlábek vytvořený kolem jednotlivých keřů.

Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London