Franz Kafka byl v roce 1913 na dovolené v Benátkách. V jeho cestovních denících i dopisech jsou četné zmínky o tom, že si šel zaplaval. Zajímal se také o zdravý životní styl, a byl zapřisáhlým vegetariánem. FOTO: sbírka Klause Wagenbacha (se svolením)

Začátkem června si připomeneme 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky, před rokem to bylo 140 let od jeho narození. Novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra prezentují Kafku jako zvídavého cestovatele po celé Evropě, kterého fascinovala moderní technologie, rád sportoval a zajímal se o zdravý životní styl. Knihu „S Kafkou na cestách“ vydalo nakladatelství Labyrint. Poprvé bude představena 25. května na pražském veletrhu Svět knihy.

Nová publikace je součástí projektu Cesty Franze Kafky, který fotograf Jan Jindra a novinářka Judita Matyášová založili v roce 2003. Cílem projektu bylo zmapovat desítky míst po celé Evropě, kam Kafka cestoval na dovolenou nebo na služební cestu. Autoři dokumentovali lokality v Česku, Rakousku, Německu, Itálii, Švýcarsku a ve Francii. Čtenáři nové publikace se dozví, proč Kafka obdivoval aeroplány v Itálii, čím ho fascinovalo pařížské metro, proč byl zapřisáhlým vegetariánem a kde v Německu navštívil vyznavače nudismu.

Obálka knihy S Kafkou na cestách, FOTO: Labyrint

„V průběhu 21 let jsme dokumentovali desítky míst po celé Evropě, které Franz Kafka zmiňuje ve svých denících či dopisech. Postupně se nám skládal obrázek o zvídavém cestovateli, který měl mnoho rozličných zájmů. Věděli jste, že Kafka rád plaval a vesloval? Víte, kde jezdil na motorce, a kde se přiučil základy zahradnické práce? V naší knize je 70 fotografií autentických kafkovských míst, doplněných texty o jednotlivých lokalitách. Nová publikace má inspirovat čtenáře, aby se vydali po stopách slavného literáta v Česku či v zahraničí. Věříme, že náš projekt napomůže tomu, aby se pozměnil zažitý obraz Franze Kafky jako člověka, kterého zajímala pouze literatura,“ říká Judita Matyášová, spoluautorka publikace, kterou vydalo nakladatelství Labyrint.

Autoři nové publikace „S Kafkou na cestách“ ji poprvé představí 25. května v 18 hodin na mezinárodním veletrhu Svět knihy v Praze. Křest knihy bude 28. května v 18 hodin v Knihkupectví Franze Kafky v Široké 65/14 v Praze. Kmotrou knihy bude herečka Tereza Hof, která ji okomentovala slovy: „Hrdinové Kafkových románů mi přijdou jako personifikace vlastního působiště, oživlá fluida zajatá duchem míst, jež má často drápky. Mám radost, že vznikla kniha, v jejíchž, když budu kráčet stopách, budu si moci prochodit a prožít cesty inspirace a předobrazů jeho literárních fantazií.“

Portrét Franze Kafky.
FOTO: sbírka Klause Wagenbacha (se svolením)

Franz Kafka byl německy píšící židovský spisovatel. Narodil se 3. července 1883 v Praze, tehdy součásti Rakousko-Uherska. Jeho dílo kombinuje prvky realismu a fantastiky. Je považován za jednoho z hlavních literátů 20. století. Jeho práce často zobrazuje izolované protagonisty, kteří čelí bizarním nebo surrealistickým situacím a nepochopitelné byrokratické moci. Mezi jeho nejznámější díla patří novela Proměna nebo román Proces. Termín “kafkovský” se používá k popisu absurdních situací, podobných těm, které Kafka ve svém písemnictví zobrazoval. Kafka zemřel na tuberkulózu, bylo mu 40 let.

Zdroj: Cesty Franze Kafky, Britannica, ČteSe.cz