FOTO: Pixabay

Semena karotky nechejte den naklíčit ve vlhkém písku. Při následném setí už ho nevybírejte. V polovině dubna pohnojte rebarboru. Také je čas na péči o vinnou révu.

Hliněné květináče a lisované hrníčky: Pro tyto pomůcky platí: udržujte jejich náplň v dobře provlhčeném stavu, protože jinak zejména vlasové kořínky určitě zakrní. Jakmile je substrát prokořenělý, dejte nádoby dál od sebe. Od této doby zalévejte pouze ráno, aby se voda během dne zužitkovala. Růstu plísně a hnilobě zabráníte vydatným větráním.

Hodně péče: Vinná réva vyžaduje na jaře mimořádnou péči. Táhneme-li výhony pod sklem, vyraší listy rychleji než u rostlin, které rostou volně. Nejlépe rostou jedno a dvouleté hrníčkové řízky. Po zasazení je musíme vydatně zavlažovat. Mladé výhonky připevněte plastovou páskou v určitých vzdálenostech na drát, laťky nebo zeď. Listové výhony (fazochy) vylamujte. Hnojte trochou slepičího trusu rozpuštěného ve vodě.

Velké zuby na pilce: Ke stříhání silnějších větví často již nestačí zahradnické nůžky. Používejte pilku na stromy s většími zuby, u které vzniká širší řez, takže se při řezání nemůže zakousnout. Dbejte na to, aby list vaší pilky byl dostatečně úzký. Dostanete se tak bez potíží k řezání těžko dostupných míst.

V době setí a výsadby potřebujete mnoho nových hrnků: Před použitím dejte hliněné nebo keramické hrnky do vany s vodou, aby během několika hodin dokonale nasákly. S hliněnými květináči musíme zacházet opatrně, aby se nerozbily.

Řezání pod zemí: U některých rostlin je zapotřebí neustále ořezávat kořeny. Jemné kořeny ptačího zobu prorůstají celou zahradou a ochuzují ji o mnoho důležitých živin. Kromě toho je v tomto případě stříhání kořenů zkrášlující procedurou pro křoviny. Slabé kořeny oddělte špachtlí, na silné potřebujete nůžky.

Dobrý živý plot: Existuje málo trvale zelených bezostných keřů, které jsou vhodné jako živý plot. Zkuste to někdy s obyčejnou okrasnou třešní (Prunus lauroceracus). Pro živý plot přicházejí v úvahu pouze druhy s rovný růstem, nevhodné jsou s růstem do šířky.

Krásné oči: Říká se, že mrkev je dobrá pro oči. Nyní je čas zasít karotku. Semena nechejte jeden den předklíčit ve vlhkém teplém písku. Pro vysetí musíte upěchovat půdu prknem. Jeden gram semena stačí na čtvereční metr záhonu.

Kyselá rozveseluje: Rok co rok roste rebarbora na stejném místě. Vytváří chutné dlouhé stvoly a veliké listy. Musíme ji nyní pohnojit, abychom mohli mít brzy opět bohatou sklizeň.

Vaše sazenice, které jste již předpěstovali v truhlíku mohou být tak velké, že je v jejich růstu a tvorbě kořenů naopak zdržujete. Abyste jim poskytli více místa, přesaďte nyní tyto rostlinky do jiného truhlíku, aniž poškodíte jejich kořeny. Chraňte rostliny před nedostatkem vláhy, položte přes truhlík sklo. Lepší než zalévání je ponoření celého truhlíku do vody na tak dlouho, až je substrát vlhký.

Způsob je stejný: Keřovité, ale i bezdřevé rostliny je možno množit kořenovými řízky. Nastříhejte středně silné kořeny na kousky 5 – 8 cm. Tyto kousky kořenů dejte v pařeništi do substrátu obohaceného pískem a pokryjte vrstvou zeminy. Výhonky mohou být již za několik týdnů tak veliké, že je můžete z půdy vyjmout. Potom je dejte do květináčů a pěstujte dále na volném prostranství.

Červená řepa: Červená řepa je zelenina s kůlovým kořenem, která se nesmí přesazovat. Pěstovat se dá buď přímým výsevem nebo pěstováním sazenic. Semena naklíčená ve vlhkém písku zasadíte do řad vzdálených 25 cm do hloubky 20 cm. Dobře roste v kypré půdě a může se sklízet již za čtyři měsíce. Ve výživné a hluboké půdě budete mít nejlepší výsledky. Důležité je udržovat půdu neustále kyprou a bez plevelů. Se sklizní můžete začít, jakmile mají kořeny použitelnou velikost. To je koncem října. Protože červená řepa může být znehodnocena mrazem, měli byste kořeny vytáhnout ze země nejpozději před začátkem mrazů. Jakmile ztrácejí listy svoji svěží barvu, je řepa zralá.

Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London