Nejlepší kulturní destinací roku je marocký Fes. FOTO: Pixabay

Populární cestovatelský průvodce Tripadvisor každoročně uděluje ocenění Travelers Choice Best of the Best. Seznam zdůrazňuje nejlepší destinace v šesti kategoriích a je založen na milionech recenzí poskytnutých uživateli Tripadvisoru. Kategorie zahrnují nejlepší destinace pro milovníky kultury, jídla, přírody, lyžaře, nejvíce trendy místa a celková nejoblíbenější destinace. Přinášíme ta nejlepší místa pro rok 2023.

1. Nejlepší místo pro kulturu je Fes

Marocký Fes byl hodnocen jako nejlepší destinace pro návštěvníky, kteří se chtějí ponořit do místní kultury. Uvnitř opevněné mediny Fes el Bali je největší nedotčené středověké město na světě. Najdete zde přes 9 500 klikatých uliček. Fes, který byl v roce 1980 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO vyzařuje kulturu na každém rohu. Je domovem mnoha zručných řemeslníků, včetně koželuhů, tkalců a hrnčířů. Návštěvníci mohou mnohé z těchto řemeslníků nejen vidět v akci, ale také si z dovolené odnést autentické suvenýry. Město je také domovem hudby a také světově proslulé marocké kuchyně.

FOTO: Pixabay

2. Za jídlem nejčastěji do Říma

Itálie je již dlouho známá svou kulturou jídla a nikde není kulinářská scéna tak vychytaná jako v Římě. Ten je brán za domov slavných jídel, včetně smažených artyčoků, carbonara, cacio e pepe a trapizzino. I proto má co nabídnout jako destinace pro milovníky jídla. Možnosti stravování sahají od tradičních římských trattorií až po moderní restaurace, které nabízejí delikátní interpretace klasiky. Jedním z nejlepších způsobů, jak zažít vše, co Řím může nabídnout, je vydat se na organizovanou prohlídku. Výlety za jídlem zavedou hosty do vybraných restaurací, kde mohou ochutnat nejlepší místní kuchyni. Oblibu u turistů si získávají i kurzy vaření. Během těchto lekcí se návštěvníci mohou naučit vyrábět čerstvé těstoviny, pizzu a dokonce i tiramisu.

FOTO: Pixabay

3. Přírodní destinací se stal Mauricius

Odlehlý tropický ostrov Mauricius byl vybrán jako nejlepší destinace pro útěk do přírody. Mauricius se nachází v Indickém oceánu více než 700 mil východně od Madagaskaru a je známý svou bujnou přírodou. I když ostrov měří jen 61 krát 46 kilometrů, je opravdu obrovský, pokud jde o přírodní krásy. Mauricius se může pochlubit dokonalými plážemi s bílým pískem a tyrkysovou vodou ideální pro šnorchlování i potápění. Mauricius je ale mnohem víc než jen krásné pláže. Mezi další top místa pro milovníky přírody patří botanická zahrada Pamplemousses a Chamarel – malebná vesnice, kde má půda paletu sedmi barev. Ostrov má také chráněné lesy a parky, které jsou ideální pro objevování, stejně jako vodopády, jeskyně a rezervace divoké zvěře.

FOTO: Pixabay

4. Lyžaři mají nejraději Whistler

Whistler se nachází v kanadské provincii Britská Kolumbie a pro letošek je na vrcholu seznamu nejlepších míst k lyžování. Jedním z důvodů jsou dechberoucí výhledy, dalším třeba místní uvolněná atmosféra. Středisko Whistler Blackcomb se dvěma kopci nabízí 200 tras, 16 alpských bowlingů a 3 ledovce. V průměru zde každý rok napadne téměř 12 metrů sněhu. Veškerý tento sníh znamená, že Whistler Blackcomb má obvykle jednu z nejdelších lyžařských sezón v Severní Americe.

FOTO: Pixabay

5. Trendy místem roku je Kuba

Kuba byla vybrána jako nejmódnější destinace roku 2023 na základě enormního nárůstu zájmu uživatelů Tripadvisoru. I přesto, že návštěva není tak jednoduchá jako na jiných karibských ostrovech. Skutečnost, že Kuba byla pro Američany tak dlouho z velké části nedostupná jí pravděpodobně pomohla získat v poslední době popularitu. Jedním z oblíbených míst je Trinidad, dobře zachovalé španělské koloniální město a místo světového dědictví UNESCO plné dlážděných uliček a pestře malovaných budov.

FOTO: Pixabay

6. Celkově nejoblíbenější destinací je opět Dubaj

Již druhým rokem po sobě uživatelé Tripadvisoru ukázali, že Dubaj je jejich nejoblíbenější destinací. Pouštní město stále roste v popularitě zejména pro mladé cestovatele. Turisté vyhledávají jeho slavné památky, luxusní nákupy a přepychová letoviska. Dubaj je pro turisty jedním z nejbezpečnějších měst na světě. Ve městě stojí mnoho ultramoderních budov, včetně nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa. Dubai Mall je nejnavštěvovanějším „nákupákem“ na světě. Ostatně, nachází se zde více než 1200 maloobchodních prodejen s 200 restauracemi a dokonce i akváriem.

A když je čas dát si nohy na stůl a odpočinout si, jsou tu luxusní dubajské hotely. Slavný Burž Al Arab Jumeirah leží na vlastním umělém ostrově. Je často označován jako 7hvězdičkový hotel. Jeho interiéry jsou obloženy zlatem a vyznačuje se největším křišťálovým stropem Swarovski na světě.

Zdroj: Tripadvisor