Pařížská ulice v centru Prahy. FOTO: Mapy.cz (se svolením)

Pařížská třída v centru Prahy se znovu probojovala mezi nejdražší ulice světa. Ve srovnání společnosti Cushman & Wakefield skončila celkově na 19. místě. V regionu střední a východní Evropy však žebříčku dominuje.

Ve srovnání Main Streets Across the World společnost poměřuje padesátku zemí světa podle výše komerčního nájemného v nejdražší nákupní ulici každé z nich. Česko již podruhé reprezentuje Pařížská ulice, kterou zaplňují zejména luxusní módní značky. Ještě před prvenstvím Pařížské byla před lety nejdražší ulicí metropole ulice Na Příkopech v dolní části Václavského náměstí. Nájem v Pařížské ulici je 2700 eur za metr čtvereční ročně (225 eur/m2 měsíčně).

Česko se v první dvacítce zmíněného žebříčku objevilo jako jediná země regionu. Z až 30. příčky na něj hledí Maďarsko a 42. pozici drží Slovensko, které předběhly země jako Srbsko, Polsko, Chorvatsko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Na špičce žebříčku opětovně kraluje newyorská Upper 5th Avenue. Nájemné v maloobchodních prostorách zde činí 20 384 eur za metr čtvereční ročně (přibližně 1700 eur/m2 měsíčně. Druhou nejdražší ulicí světa je Via Montenapoleone v italském Miláně s cenovkou 18 000 eur za metr čtvereční ročně. Bronzová příčka s cenovkou 15 219 eur za metr čtvereční ročně patří ulici Tsim Sha Tsui v Hong Kongu. Následuje ji Londýn, Paříž a Tokio.

„Každoročně jsme zde svědkem otevření prodejny některého ze světových luxusních brandů – vloni to byl Chanel, Balenciaga a ALO Diamonds, letos Polo Ralph Lauren a Jimmy Choo. Praha je pro luxusní značky v rámci Evropy jednoznačně velice žádanou destinací a Pařížská ulice vytváří naprosto unikátní lokalitu pro prezentaci luxusního zboží,“ popsal pro agenturu ČTK Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield.

Zdroj: Cushman & Wakefield, ČTK