Pohled do výstavy “Picasso Life”, která proběhla na podzim 2018 v českobudějovické galerii Mariánská. FOTO: ČTK (Protext)

Zahraniční majitelé více než třech stovek děl světoznámého malíře Pabla Picassa chtějí úspěšnou výstavu „The World of Picasso“ natrvalo přemístit do české metropole. Aktuálně hledají reprezentativní prostory v centru Prahy. Výstava by měla být zpřístupněna v druhé polovině letošního roku.

Sbírce „The World of Picasso“, která obsahuje přibližně 350 děl legendárního umělce Pabla Picassa, a to včetně maleb, kreseb, fotografií, dopisů a různých předmětů spojených s jeho životem a tvorbou, se má otevřít stálá expozice v centru Prahy. Kolekce se za posledních deset let rozrostla z původních 250 exponátů a neustále se rozšiřuje díky aktivnímu nákupu nových děl majiteli sbírky.

V minulých letech byly části této významné sbírky prezentovány především v Rakousku a Německu na různých expozicích, kde si získaly velkou popularitu a uznání. Nyní se „The World of Picasso“ chystá nastálo zakotvit v české metropoli, což představuje významný krok v jejím rozvoji a návštěvníkům přiblíží nejen díla slavného malíře, ale i jeho život, což reflektuje i její název „Picasso Life“.

„Výstava “Picasso Life” je zaměřena na Picassův život a jeho tvorbu a má za účel i dnešní mladé generaci představit tuto ikonu kubismu nejen jako umělce, ale také jako člověka. Málokdo ví, že Picasso miloval zvířata, která se také odrážela v jeho celoživotní tvorbě, kde jsou zajímavostí malby zvířat jedním tahem štětce. Na výstavě uvidíte průřez jeho tvorbou, ať už se jedná o tisky, litografie nebo kresby, dokumentární materiály a filmy.“ uvádí autoři výstavy. Sbírka zahrnuje nejen malby, ale i sochy, keramiku a grafická díla, která reflektují celoživotní tvorbu a život Pabla Picassa.

Picasso v Praze

Obrázek 1 z 6

Pohled do výstavy “Picasso Life”, která proběhla na podzim 2018 v českobudějovické galerii Mariánská. FOTO: ČTK (Protext)

V současné době probíhá hledání vhodných prostor pro stálou expozici v Praze. Organizátoři hledají místo, které by odpovídalo historickému a kulturnímu významu Picassova díla a zároveň bylo přístupné široké veřejnosti. Mimo prezentaci vlastních exemplářů „The World of Picasso“ spolupracuje i s dalšími sběrateli a institucemi. Významnou součástí této spolupráce je partnerství se státem Katar, což naznačuje, že v muzeu se pravděpodobně objeví i zapůjčená umělecká díla z těchto sbírek.

„V posledních deseti letech se sbírka rozrostla o mnoho významných děl a do sbírky máme v plánu nadále nakupovat nová díla. Nyní chceme najít prostor, který podtrhne její unikátnost a poskytne návštěvníkům neopakovatelný zážitek. Prostor musí být odpovídající svou velikostí i pro umístění budoucích přírůstků do sbírky,“ komentoval hlavní kurátor sbírky.

Několik potenciálních lokalit v historickém centru Prahy je již zvažováno, a organizátoři doufají, že konečné rozhodnutí o umístění expozice bude brzy učiněno. Otevření expozice „Picasso Life“ je naplánováno na druhou polovinu letošního roku a má se stát jednou z výjimečných kulturních zážitků hlavního města Prahy.

Zdroj: autorský článek s využitím ČTK a www.theworldofpicasso.com