FOTO: Strana SMER – SD

Atentát na předsedu slovenské vlády Roberta Fica (SMER) posunul Slovensko zase o kus dál od západní Evropy. Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové je střelba na předního politika dalším milníkem, který se neděje v našich končinách, ale v zemích na východ od Česka.

Italské sicilské městečko Palermo se proslavilo jako kolébka brutální mafie a organizovaného zločinu. Dnes už tomu tak není, ale dřív se v Palermu krvavě vraždilo za denního světla zcela běžně. A naše východní sousedy k tomuhle slavnému městu nepřirovnávám náhodou.

Okamžik střelby na slovenského premiéra Roberta Fica.

Po výjezdním zasedání slovenské vlády v obci Handlová se setkání s voliči stalo pro Roberta Fica noční můrou, na kterou určitě nikdy nezapomene. Střelec z davu několikrát vystřelil a Fica zasáhl do břicha a zřejmě i do dalších částí těla. Vrtulník ho převezl na operaci do Banské Bystrice. Útočníka policie zpacifikovala.

V Evropě atentát? Výjimečně

Faktem je, že atentáty na představitele evropských zemí jsou naprosto výjimečné. Naposledy byl v říjnu 2021 ubodán britský poslanec David Amess. V civilizovaných zemích jsou obecně atentáty ojedinělé.

Ameriku šokoval útok na rodinu předsedkyně Sněmovny reprezetantů Nancy Pelosiové v roce 2022, Japonsko zase ten samý rok atentát na bývalého premiéra Šinzóa Abeho, který byl zastřelen při kampani. U atentátů se ale nejčastěji objevují reálie Ruska, arabských zemí, jihoamerické státy nebo různé světové diktatury.

Teď se k těmto zemím zařadilo Slovensko. Náš východní soused a nejbližší evropský partner už od dob našeho rozdělení.

Fico přikládal pod kotel nenávisti

Nutno dodat, že Slovensko není momentálně poklidnou zemí, kde by vládla mírumilovná atmosféra, kde by lidé nebyli rozdělení ideologií a kde by stát fungoval tak, jak má. Obří protesty v roce 2018 svrhly Ficovu vládu po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Od té doby se Slovensko zmítá v politické krizi, po které se Fico opět vrátil k moci.

Robert Fico atmosféru neklidnil, neuhlazoval. Naopak, přikládal pod kotel nenávisti.

Jeho vláda brojí proti velké části novinářů, které ignoruje a častuje vulgarismy. Jeho vláda brojí proti menšinám, jako LGBT+. Jeho předvolební kampaň byla agresivní, zlá a osobní. Prezidentku Zuzanu Čaputovou se Fico neštítil nazývat velmi vulgárními výrazy, které ani nechci interpretovat.

Robert Fico táhne zemi už od voleb na východ, sympatizuje s ruským diktátorem Vladimirem Putinem, odmítá napadené Ukrajině posílat zbraně, opakuje proruské narativy a ohání se mírem.

Teď se jeho země východu zase trochu přiblížila. Po šokující vraždě novináře je tady šokující atentát na premiéra. Snad nedopadne tragicky.

Zdroj: autorský komentář s využitím zdrojů, uvedených v textu