Zdroj: Pixabay.com

Necháváte výběr sedadla v letadle na pracovnících letiště? Nebo kupujete vždycky to nejlevnější místo? Která sedadla jsou pro vás ta nejlepší, záleží hlavně na tom, jestli chcete nerušený spánek, potřebujete často na toaletu, nebo třeba co nejrychlejší výstup po přistání, protože spěcháte. Tady je pár fíglů, které vám výběr usnadní.

Všichni cestující by v letadle rádi měli hodně místa na nohy, zejména při dlouhých letech, pohodlí na spaní a dobré jídlo. Kdo někdy zažil byznys třídu, nejraději by už létal jen v ní. Ale realita je taková, že většina cestovatelů řeší nejvíc cenu. Na byznys proto rovnou zapomeneme.

Takže které z mnoha sedadel v ekonomické třídě letadla je tou nejlepší volbou právě pro vás?

Okno na výhledy i klid

Chcete si schrupnout? Pak je okno nejlepší volbou. Můžete stáhnout roletu, ze svetru si udělat polštář a minimálně z jedné strany vás nic nevyrušuje. „Nikdo nemá rád sedadla uprostřed, protože když si zdřímnete a padne vám hlava, většinou do někoho narazíte,“ uvedla pro web HuffPost Gabby Beckford, zakladatelka cestovního webu Packs Light. Další výhodou místa u okna podle ní je, že vás nikdo nebude zvedat, protože musí na toaletu.

Samozřejmě nemalou přidanou hodnotou jsou výhledy na krajinu, které se většině lidí neomrzí. Zvlášť když víte, že poletíte nad zajímavými místy, jako jsou hory, jezera, ale i města, je nejlepší „urvat“ místo u okna. Třeba takový výhled na modrobílé ostrovy Maledivy nebo je nádherný, ale stačí bílé čepce Alp v sousedních zemích, aby měl člověk nos přilepený na skle.

Další tip zkušených cestovatelů: Sedadla přímo nad křídly letadla bývají z pohledu turbulencí ta nejstabilnější, protože jsou nejblíž u těžiště letadla. Pokud tedy trpíte při „vzdušném drncání“, bude tohle místo pro vás nejlepší. Záchvěvy letadla určitě pocítíte míň, než když budete sedět „na ocase“. A že turbulence někdy umí vystresovat i ostřílené cestující.

Spěcháte? Lepší bude přední část

Čím blíž sedíte k pilotní kabině, tedy v přední části letadla, tím méně času trvá nástup a logicky i výstup. „Být vpředu znamená téměř vždycky nejrychlejší vystoupení, což může být klíčové třeba při rychlém přestupu,“ uvedl pro web HuffPost Eric Rosen z cestovního webu The Points Guy.

Pokud vás po chvíli sezení brní nohy a nevíte, jak byste se usadili, doporučují odborníci sedadlo v uličce. „Hlavně pro dlouhé lety preferuji sedadla v uličce. Za prvé je jednodušší vystoupit z letadla, nemusíte čekat na několik lidí před vámi. A za druhé se můžete téměř kdykoliv zvednout a protáhnout, udělat pár dřepů nebo kroků,“ popsala Jessica van Dop DeJesus, zakladatelka a editorka The Dining Traveler.

Další výhodou „uličky“ je snadnější přístup k příručnímu zavazadlu, které máte nad hlavou. „Krátké lety obvykle neposkytují téměř žádný servis nápojů ani občerstvení. Nebo to stojí majlant. Takže je dobré se natáhnout do zavazadla a vytáhnout si kdykoliv svačinu a pití,“ dodala Jessica van Dop DeJesus.

Nejhorší je „ocas“

Pokud to jde, vyhněte se sedadlům úplně vzadu. Jednak tam nejvíc cítíte turbulence a také je tam umístěn záchod, tudíž po celou dobu letu slyšíte splachování a cítíte odér, v lepším případě dezinfekce. Zejména po jídle se pak tvoří u toalet fronty, takže vám nad hlavou budou postávat spolucestující.

Na závěr jedna rada. Pro mnoho lidí znamená létání stres. Pokud mu chcete alespoň trochu předejít, mějte připravené doklady a letenky. Tekutiny do 100 mililitrů v příručních zavazadlech mějte v igelitových sáčcích a odděleně, jiné pití před odbavením vyhoďte. To je úplný základ. Předejdete tak výtkám letištních zaměstnanců.

Zdroj: autorský text, www.HuffPost.com