Zaměstnanec aukční síně drží akvarel s návrhem obálky první knihy Harryho Pottera. FOTO: Sotheby’s (se svolením)

Originál návrhu obálky k první ze série knih Joanne Rowlingové, tedy Harry Potter a Kámen mudrců (1997), pravděpodobně změní majitele. Očekává se, že nový majitel za něj nabídne rekordní částku.

Aukční síň Sotheby’s dílo nabídne na své večerní aukci v New Yorku již tuto neděli 26. června. Vyvolávací cena je stanovena na 600 tisíc amerických dolarů (13,7 milionů korun), ale očekává se, že to nebude konečná částka. U takto ikonického díla, spojeného s jednou z nejprodávanějších knih historie, se jistě najde dost vážných zájemců.

Výtisků knihy Harry Potter a Kámen mudrců se po celém světě prodalo více než 120 milionů a přeložena byla do 85 jazyků. I díky tomuto komerčnímu úspěchu spisovatelka J. K. Rowlingová pokračovala. Kouzelnická série tak čítá sedm knih a celkový prodej dosahuje na 500 milionů kopií.

První vydání knihy
Harry Potter a Kámen mudrců
s ilustrací Thomase Taylora.
FOTO: Sotheby’s (se svolením)

Dražený akvarel na papíře je dílem britského ilustrátora a autora dětských knih Thomase Taylora. Obálku knihy navrhl coby čtyřiadvacetiletý čerstvý absolvent umělecké školy v Cambridge. Díky této spolupráci s nakladatelstvím Bloomsbury Publishing se z něj brzo stala hvězda dětské ilustrace.

Malba obsahuje všechny Potterovské atributy – Harryho jizvu na čele ve tvaru blesku, pruhovanou šálu nebelvírské koleje, Bradavický expres i vlakové nástupiště 9¾. Obraz byl dlouhá léta ve sbírce ústního chirurga Rodneyho P. Swantka. Ten před dvěma roky zemřel a dědici se rozhodli dílo prodat.

Tato Taylorova nejslavnější ilustrace už aukcí jednou prošla. Při londýnské aukci stejné aukční síně v roce 2001 se vydražila za v přepočtu 2,5 milionu korun, přičemž předaukční odhad nepočítal ani s polovinou dosažené ceny. Prodej tehdy vytvořil rekordní částku za dílo spojené se slavným literárním kouzelníkem. Současný rekord drží první vydání Kamene mudrců, za které byl v roce 2021 zájemce ochoten zaplatit bezmála 10 milionů korun.

Zdroj: autorský článek s využitím Sotheby’s