Zdroj: Pixabay

Hokejové mistrovství světa v hokeji, které v neděli vyvrcholí v Praze, má kromě sportovního rozměru i ten společenský. Češi po dlouhé době cítí národní hrdost! Miliony lidí sledují zápasy českého týmu v televizi, na internetu, v hospodách, parcích, domovech důchodců i doma. Důležité je, že hokej sledují a fandí společně.

Ať už finále se Švýcary vyhrajeme, nebo ne, budou Češi v euforii z mistrovství ještě pár dní. Přes USA a Švédy jsme se probojovali až do posledního zápasu, který může skončit nejhůř stříbrem. Takže medaile je už dávno doma. Jestli bude zlatá, uvidíme. A přejeme si to, samozřejmě.

Česko žije hokejem, ve městech po celé republice potkáváme lidi v dresech národního týmu, tisíce fandů jásalo společně ve fanouškovských zónách. Že se hraje hokej ví snad každé malé dítě.

A to je dobře.

Aspoň na chvíli Češi zapomněli, že jsme vlastně rozdělený národ. Že se hádáme do krve kvůli politice. Protože soused Pepa volí Babiše, kdežto já, Franta, volím pětikoalici! Že bratranec Láďa volí Okamuru, kdežto sestřenka Lída raději nechodí k volbám vůbec. Že táta by rád vystoupil z Evropské unie, ale já ne. Že někdo další nechce euro, přitom já ano. A tak dále, a tak dále…

Volby do Evropského parlamentu jsou taky důležité

Za čtrnáct dní se koná další důležitý víkend. Nejen pro Česko, ale pro celou Evropu. Konají se totiž volby do Evropského parlamentu. Instituce, která bude v budoucím složení dalších pět let rozhodovat o dění v Evropě jako celku, ale i v jednotlivých státech. Už proto by každého měly tyhle volby zajímat.

Troufám si ale říct, že pro většinu Čechů je důležitější tento víkend – hokej. Bohužel si neuvědomují, že Evropská unie nejsou oni, ale my. Že Evropská unie není tam v Bruselu, ale i u nás, v Praze, Aši i Ostravě.

Už za čtrnáct dní budeme zase nadávat, hartusit, pomlouvat souseda Pepu, bratrance Láďu i sestřenku Lídu, která nebyla volit. Tak buďme vděční, že nás hokej a náš skvělý národní tým aspoň na chvíli odpoutal od všedních starostí, hádek a z rozděleného Česka udělal nejlepší fanoušky na světě!

Zdroje: autorský text