Zdroj: Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution 4.0)

Sotva se bývalý prezident Miloš Zeman zvrávoral z operace nohy a pobytu v nemocnici, už zase zasahuje do politiky. Tentokrát se nechal slyšet, že by si jako občan přál vládu hnutí ANO a hnutí SPD. Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) se můžou radovat. Naštěstí jiné řadové občany už nezajímá, co si myslí řadový občan Zeman.

Tomio Okamura se na sobotním sjezdu SPD usmíval jako měsíček na hnoji, když po jeho boku sedící Miloš Zeman mluvil o tom, že by si přál ANO a SPD ve společné budoucí vládě. Zeman zároveň Okamuru podpořil při obhajobě postu předsedy Strany přímé demokracie. A ta mimochodem dopadla přesně tak, jak se dalo čekat – Okamura uspěl a zůstal v čele SPD.

Bývalý prezident Zeman už dávno není fanouškem ČSSD, nyní SOCDEM, ze které vzešel a za kterou byl v minulosti premiérem. Před prezidentskou volbou v roce 2013 založili jeho nohsledi v čele s pozdějším bývalým kancléřem Vratislavem Mynářem Stranu práv občanů, která dokonce chvíli nesla jméno – Zemanovci. A dnes se Zeman netají sympatiemi právě k SPD, straně, která prosazuje referendum o setrvání v Evropské unii. Rozumějte – ráda by, abychom z EU vystoupili.

Okamura, Babiš, Pellegrini

Kromě Okamury podporuje Zeman samozřejmě dlouhodobě i Andreje Babiše, který byl mimo jiné premiérem, když Zeman seděl na Pražském hradě.

Ale Miloš Zeman se neplete do politiky jen v Česku. Nedávno při volbě slovenského prezidenta na televizní stranici TA3 na závěr rozhovoru pronesl: „Pozdravujte Petera Pellegriniho, že mu držím všechny čtyři palce.“

Moderátora málem omyli, protože na Slovensku v té době už platilo moratorium, kdy už není možné vést předvolební kampaň a ani podporovat některého z kandidátů. Ale pravidla, jak víme z dlouhodobého pozorování Miloše Zemana, právě on vůbec nerespektuje.

Ale ono to není zase takové překvapení, kdo se těší oblibě u pana exprezidenta. Jsou to vesměs lidé, kteří jsou schopni zpochybňovat naše směřování na západ, odmítají kritiku východních režimů, třeba Ruska nebo Číny (a to je ještě eufemismus), někteří otevřeně zpochybňují podporu napadené Ukrajině. V horším případě odmítají Ukrajině vojensky pomáhat, ohánějí se mírem a často také populisticky brnkají na strunu českého nacionalismu.

Naštěstí část populace, která chce patřit do EU, NATO, chce pomáhat Ukrajině, odsuzuje agresora Rusko, nemá problém s cizinci, nemyslí si, že Instanbulská dohoda je blábol a tak dále, už nemusí zajímat, co si řadový občan Zeman myslí.

Na konci jeho desetiletého mandátu klesla jeho obliba u veřejnosti na historické minimum – důvěřovalo mu jen 28 procent lidí. Lidé mají krátkou paměť, ale kauzy jeho nejbližšího týmu, tedy Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého, si určitě pamatují. Stejně tak to, jak nás Zeman skoro prodal Číňanům.

V prezidentské volbě pak podporoval Andreje Babiše. Ale toho ve druhém kolem jasně porazil Petr Pavel. Zemanova podpora nestačila. A i v dalších volbách bude úplně jedno, co si přeje občan Miloš Zeman. Jak se už opakovaně ukázalo, lidé mají vlastní rozum.

.