Zdroj: Archiv TV Markíza, Peter Žákovič

Na Slovensku přituhuje, svoboda slova dostala na frak. Slovenská vláda v čele s premiérem Robertem Ficem (SMER) nejprve urvala křídla slovenským veřejnoprávním médiím. Ukazuje se, že tím válka s médii neskončila. Na cenzuru a pokusy o ovlivňování zpravodajství o víkendu upozornil moderátor pořadu Na tělo Michal Kovačič. Od vedení domovské televize Markíza dostal okamžitou stopku.

Ani ne před týdnem získal slovenský moderátor Michal Kovačič na Slovensku Novinářskou cenu. Za moderování diskuzního pořadu Na tělo, které vysílá TV Markíza v neděli v poledne. Porota ocenila, že Kovačič nepodléhá tlaku ze strany politiků a že díky precizní přípravě a umění argumentovat dokáže politiky „přitlačit ke zdi“. Tedy že je umí konfrontovat s nepříjemnými tématy.

Zřejmě i pod vlivem euforie z Novinářské ceny se Kovačič v neděli rozhodl k odvážnému kroku – a sice kritice poměrů na slovenské mediální scéně. Varoval mimo jiné před orbanizací médií. Byla to samozřejmě narážka na sousední Maďarsko a jejich vůdce, pardon, premiéra Viktora Orbána. Jemu blízcí oligarchové totiž v zemi ovládají většinu médií. A podle toho také dostává vláda mediální prostor. A opozice? Má smůlu.

Podle Kovačiče podobný scénář hrozí i na Slovensku. „Pokusy o cenzuru v diskusích začaly hned začátkem roku a dennodenním tlakem krátce nato čelily i Televizní noviny,“ uvedl mimo jiné Michal Kovačič v živém vysílání na konci nedělní relace Na tělo.

Odplata na sebe nenechala dlouho čekat. Vedení televize Markíza obvinilo Kovačiče, že zneužil vysílání a celý pořad s okamžitou platností stopla. „Televize Markíza (…) nese redakční odpovědnost za kontrolu nad obsahem vysílání. Vzhledem ke skutečnosti, ke které došlo během vysílání poslední relace Na tělo v neděli 26. května, ve které moderátor zneužil vysílací čas na prezentování osobních názorů v rozporu se zákonem o mediálních službách a etickým kodexem novináře, proto přistupujeme k okamžitému přerušení vysílání relace Na tělo,“ uvedl v prohlášení PR manažer televize Lukáš Kočišek.

Kovačič podle všeho na obraze skončil. A kdoví, jestli náhodou nedostane i výpověď. Podle Markízy se porušení kodexu bude ještě interně řešit.

Vládní bojkot Markízy a dalších nepohodlných médií

Vládní strany v čele s premiérem Robertem Ficem (SMER) vyhlásili už před loňskými volbami válku vybraným médií. Po nástupu k moci ohlásili bojkot televize Markíza, zpravodajského portálu Aktuality.sk a také Denníku N a novin Sme. Čtyř velkých médií na slovenské scéně.

Letos na jaře se Ficova vláda pustila do veřejnoprávních médií, která také považuje za neobjektivní. V dubnu schválila nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (RTVS). Ten prakticky znamená zrušení současné televize a rozhlasu a jejich nahrazení novými institucemi. Které budou podle kritiků poplatné Ficově vládě.

S novým zákonem vyjádřili nesouhlas jak zaměstnanci veřejnoprávních médií, tak i lidé při protestech. „Pokud politici ovládnou veřejnoprávní média, učiní z RTVS služku své moci a svých zájmů. Obáváme se, že pak nedokážeme zaručit objektivitu, nezávislost a pravdivost, které nám stanoví nejen zákon a etické kodexy, ale především naše morálka,“ uvedli zaměstnanci RTVS v prohlášení.

Protesty jsou bohužel to jediné, co se dá s plíživou orbanizací médií na Slovensku dělat. Lidé by měli vyjít do ulic, pokud jim to není jedno. Protože svoboda slova právě dostala strašně na zadek.

Michal Kovačič svým vyjádřením trefil hřebíček na hlavičku.

Zdroje: autorský text s využitím zdrojů v článku