Výtvarník Jiří Černický na výstavě v pražské galerii Platforma 15. FOTO: Martin Horák / ČteSe.cz

Před deseti měsíci jeho emotivní dopis kolegům a studentům, kde vysvětluje, proč se již nebude ucházet o post pedagoga VŠUP v Praze, vyvolal bouřlivou reakci. Jedni s ním bezvýhradně souhlasili, jiní jeho pedagogické kvality zpochybnili. Jen, co emoce trochu utichly, mohl se sedmapadesátiletý profesor Jiří Černický naplno ponořit do umělecké tvorby. Čerstvé malby můžete aktuálně vidět na autorově výstavě Pohádky bezesných nocí v pražské galerii Platforma 15.

Jiří Černický pracuje jak s klasickou malbou, tak využívá i ostatní formy umění – konceptuální umění, instalaci či performanci. A bez zábran tyto techniky dokonale kombinuje. Vždy tak, aby výsledkem byly silné emoce.

Na aktuální výstavě Černický glosuje současný svět skrze soubor krátkých anekdot, vycházejících z knihy Pohádky tisíce a jedné noci. Na nových plátnech lze nalézt mnoho bizarních příběhů plných ironie a humoru.

Z energetického pole do prostoru doslova vystupují plastické postavy, ať už variace vodníků coby stoupenců rasistického hnutí Ku-klux-klan nebo převozníka mrtvých Chárona, surfujícího na své loďce v rozbouřených vlnách. 

V roce 1999 jsem udělal výstavu ve Špálovce, kde jsem poprvé vystavil obrazy inspirované orientem. Přesněji mughalskou líbeznou figurativní malbou. Začal jsem využívat podobné estetiky. Chtěl jsem do Čech přinést něco nového. Uvědomil jsem si, že nikdo nečetl korán, ale všichni četli Pohádky tisíce a jedné noci. Tak vznikl cyklus Bin Ladinova lampa. Tehdy to nikoho neprovokovalo, ale dnes to má úplně jinou konotaci. Kdybych dnes tyto obrazy vystavil, tak mi jde o život. A protože nechci ohrozit rodinu, musel jsem to změkčit,“ vysvětlil Černický na vernisáži vznik právě vystaveného navazujícího cyklu takzvaných magických karikatur.

Výstavu Pohádky bezesných nocí najdete v galerii Platforma 15 (Písecká 15, Praha 3), která touto expozicí oslavila první rok své existence. Za tu dobu již stihla představit takové autory, jako je Jiří Petrbok, Vladimir 518, Michal Škapa nebo Pavel Dušek.

Aktuální výstava potrvá do 28. 4. 2024. Otevřeno je od úterý do soboty vždy mezi 14. a 18. hodinou.

Jiří Černický v galerii Platforma 15

Obrázek 1 z 9

Detail Černického obrazu Svobodní chároni (2024) FOTO: Martin Horák / ČteSe.cz

Zdroj: autorský článek