Zdroj: Pixabay.com

Na záchodech v Poslanecké sněmovně se loni v lednu našel kokain. Tedy tvrdá droga, která je v Česku nelegální. Nález ochranné služby se před veřejností ututlal, protože kokainu prý bylo jen malé množství. Na celou věc upozornily Seznam Zprávy. Jestli politici na pracovišti opravdu šňupou kokain, jsou to pokrytci.

Sněmovní ochranka našla loni po jednání poslanců na záchodě prázdný papírek. Analýza ukázala, že na něm byly zbytky kokainu. Omamné psychotropní látky, jejíž držení je trestné. Většinu z papírku zřejmě někdo vyšňupal, protože ruku na srdce – kdo by na záchody bral jen papírek? Nebuďme naivní.

Otázkou zůstává, kdo kokain ve Sněmovně šňupal. Poslanci? Nebo dokonce ministři? Poslanečtí asistenti? Zapisovatelé? Bufetářky? Nebo sama ochranná služba? Na tuhle otázku velmi pravděpodobně nepřijde žádná relevantní odpověď. Jednak je událost už rok a půl stará a také nejsou důkazy – kdyby byly, tak už byl zřejmě někdo potrestán.

„Kokain se ve Sněmovně šňupal vždycky“

Brněnský politik Matěj Hollan, který se dlouhodobě věnuje problematice závislostí a užívání drog, napsal na sociální síť Facebook, že šňupání kokainu ve Sněmovně je veřejným tajemstvím a děje se běžně.

„Že se ve Sněmovně šňupe jak o život a že po odchodu hlavního distributora Feriho jeho místo zaujal hned někdo jiný, ví všichni od vrátného po předsedkyni Sněmovny. Kokain se ve Sněmovně šňupal vždycky, šňupe a šňupat bude. Ví to samozřejmě i policie,“ napsal otevřeně Hollan.

Redakce ČteSe by se na obvinění z držení a distribuce tvrdých drog zeptala zmíněného poslance Dominika Feriho z TOP09, ale nejde to. Nastoupil zrovna do výkonu trestu za znásilnění. Jeho vyjádření proto není možné získat, i když bychom rádi dodrželi novinářské zásady.

Hollan pak ve statusu pokračuje: „Jediné, co je na tom k řešení, je to pokrytectví, že poslanci šňupat můžou, ale když si vypěstujete pár kytek trávy, jdete na 8 let do vězení. Ano, takto explicitně. Za 10 kytek 8 let. Není třeba na čase změnit trestní zákoník tak, aby zacházení se společensky akceptovanými drogami, v první řadě trávou, nebylo trestný?“ Ptá se Matěj Hollan.

A je to naprosto legitimní otázka.

Protože jak média opakovaně upozorňují, za pěstování marihuany vyfasuje člověk momentálně v Česku roky vězení, i když si rostlinu pěstuje na mastičku na bolavá kolena. V příkrém rozporu s tím jsou tresty na příklad za znásilnění – je to mnohdy mnohem méně, případně jen tristní podmínka.

Marihuanu ne, kokain ano?

Vládní pětikoalice je otevřená tomu, vést o legalizaci marihuany na půdě Sněmovny debatu. Proti legalizaci jsou ale dlouhodobě lidovci a opozice. Jenže i kdyby se téma otevřelo, tak je to jen malinký krůček, k opravdové legalizaci marihuany jsme na míle daleko.

Je mi jasné, že kokain ve Sněmovně nešňupalo 200 poslanců. Byl to jeden? Dva? Možná žádný a vina jde za zaměstnanci Sněmovny. Poslanci se přesto teď dostali do prekérní situace. Až zase budou brojit proti marihuaně, která prokazatelně pomáhá nemocným lidem mimo jiné tlumit bolest, každý novinář jim velmi pravděpodobně připomene kauzu „kokain ve Sněmovně“.