Ostravská Grossmannova vila se po více než dvouleté rekonstrukci otevírá veřejnosti. FOTO: Vila Grossmann / Jan Vlček (se svolením)

Desítky let vzácná budova sloužila jako mateřská škola. Pak dlouho chátrala a nakonec ji napadla dřevomorka. Záchrana přišla na poslední chvíli a nyní je komplexní proces záchrany památkově chráněné vily u konce. Na začátku dubna přivítá první návštěvníky.

Architektonická perla Ostravy, Grossmannova vila, již brzy přivítá první návštěvníky, neboť rekonstrukce celé budovy je po dvou letech u konce. Stoletá budova byla napadena dřevomorkou, v předchozích desetiletích byly provedeny různé zásahy nejen v interiéru, odstraněno bylo například původní schodiště objektu.

Uplynulá desetiletí přinesla vile i neodborné zásahy, objekt byl využíván k bydlení, později i jako školské zařízení, léta také chátral, což se samozřejmě podepsalo na stavu domu a záchrana přišla takřka v hodině dvanácté. Při rekonstrukci bylo zjištěno i významné zasažení domu dřevomorkou. Chci poděkovat všem, kteří přispěli svým umem i aktivitou k záchraně tohoto výjimečného historického objektu,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.

Vila Grossmann

Obrázek 1 z 13

Ostravská Grossmannova vila se po více než dvouleté rekonstrukci otevírá veřejnosti. FOTO: Vila Grossmann / Jan Vlček (se svolením)

František Grossmann se narodil se 3. srpna 1876 v Pustějově a základy stavebního řemesla získal od svého otce, který byl zednickým předákem. Po studiu na mistrovské škole při německé průmyslovce v Brně se vypracoval na samostatného stavitele ve Frýdku. Roku 1906 se přestěhoval do Moravské Ostravy a spojil své síly s architektem Františkem Fialou. Díky nastupující stavební konjuktuře firma Grossmann a Fiala realizovala na Ostravsku celou řadu staveb, přičemž mezi ty nejhodnotnější patřila dostavba kostela Panny Marie Královny v Mariánských Horách, Dům katolických tovaryšů nebo soukromé sanatorium Dr. Leopolda Kleina.

Rodinná vila s reprezentativním sídlem stavební kanceláře byla vystavěna v letech 1922–1924 a přitahovala pozornost přepychovým provedením i neobvyklým stavebním řešením. Dům byl obklopen zahradou s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou. Z „pohádkového paláce,“ jak vilu označil dobový tisk, se František Grossmann a jeho rodina radovali pouhých deset let. Nejen o dalších osudech domu, ale také o životě jeho majitele, se zájemci budou moci dozvědět v průběhu připravovaných prohlídek.

Projekt rekonstrukce objektu připravila společnost PPS Kania a architekt Daniel Vaněk s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky. Celkové náklady na rekonstrukci jsou ve výši přesahující 132 milionů korun. Návštěvníci budou moci obdivovat architektonické prvky, obnovené vitráže, dekorativní výmalbu, štukovou výzdobu stropů se zlacením, dřevěné obklady i vestavěný nábytek či výrazně barevné tapety,“ doplnil Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice.

Rekonstrukce Grossmannovy vily, 2021-2024

Vilu, která zatím není dovybavena dobovým nábytkem, budou moci zájemci poprvé navštívit už 4. dubna 2024. „Detailní rozvržení otevírací doby i další zajímavosti a informace o akcích naleznou zájemci na webu památky. Jak nejideálněji vilu zpřístupnit veřejnosti jsme se inspirovali obdobnými stavbami, namátkou mohu uvést vilu Tugendhat. Provoz vily bude zajišťovat městská společnost Černá louka,“ uzavřela Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora pro kulturu.

Zdroj: autorský článek, OSTRAVA!!!, Vila Grossmann