FOTO: ČteSe.cz / Vygenerováno pomocí Bing Image Creator

Mnoho uživatelů smartphonů, včetně technologických nadšenců, se obává, že jejich mobilní zařízení při běžném používání tlačí na malíček a zanechávají na něm stopu či důlek, přezdívaný „iPhone prst“. Tato „konspirace“ se nedávno probírala v populárním pořadu „The TJ Show“, kde moderátoři došli k závěru, že na malíčku, kterým telefon podpírají, mají patrný důlek, na rozdíl od malíčku na druhé ruce.

Odborníci ale tento údajný vznik důlku, nazývaného také „smartphone pinkie“, rázně odmítají. Neočekávejte tedy, že by se kvůli němu lidé vraceli k véčkovým telefonům.

Většina snímků prstů (s otlakem nebo důlky) neodhaluje žádný problém. Ukazují pouze typickou anatomii malíčku, která se u jednotlivých osob liší,“ říká Dr. Peter Evans, ortopedický chirurg z Clevelandské kliniky.

S tím souhlasí i terapeutka April Hibbelerová a chirurg Dr. Michael Geary z Ortho Carolina. Dodávají, že neexistuje žádná oficiální diagnóza pro „iPhone prst“.

Je také možné, že lidé, kteří si myslí, že trpí syndromem ‚smartphone pinkie‘, ve skutečnosti trpí skrytým onemocněním,“ dodává Evans. „Nepřetržité používání mobilního telefonu může způsobit celou řadu problémů s klouby. Zatímco některá tvrzení o úrazech mohou být přehnaná, jiná jsou skutečná a zahrnují vážné, dlouhodobé poškození.

Evans varuje, že mezi tato onemocnění patří například klinodaktylie, což je genetická malformace prstu, která způsobuje, že se špička malíčku ohýbá blízko k prsteníčku. Dále existuje Dupuytrenova kontraktúra, kdy se v průběhu let pod kůží tvoří tlusté provazce, které prsty přitahují k dlani. Evans zdůrazňuje, že neexistují žádné důkazy o tom, že by používání smartphonů k tomuto onemocnění přispívalo. Nicméně varuje před zdravotními problémy souvisejícími s telefonem, které mohou vzniknout.

Dávejte pozor na zranění

Odborníci varují, že i při používání telefonu se můžete zranit.

Ačkoli se zdá, že „iPhone prst“ byl vyvrácen, chirurg upozorňuje, že „smartphone loket“ – lékařsky známý jako syndrom kubitálního tunelu – je zcela reálný.

Postihuje lidi, kteří si na dlouhou dobu ohýbají loket o více než 90 stupňů, což je běžné při psaní SMS. „Mravenčení nebo necitlivost v malíčku by také mohly signalizovat“ tento stav, který je známý tím, že způsobuje poškození nervů.

Palec dolů

Evans dále varuje před obávaným „textovým palcem“ nebo krkem. „Vaše klouby v palci nejsou stvořeny k celodennímu psaní SMS a swipování,“ říká. „Nadměrné používání může zhoršit stávající stavy, jako je artritida, nebo způsobit nové problémy v šlachách palce.“

Při používání smartphonu byste na tyto věci měli pamatovat.

Závěrečné shrnutí

Ačkoli obavy z „iPhone prstu“ nejsou opodstatněné, existují skutečná zdravotní rizika spojená s nadměrným používáním smartphonu.

Tipy pro zdravé používání smartphonu:

  • Dělejte si časté přestávky.
  • Používejte obě ruce.
  • Nastavte si jas a kontrast tak, aby vám neunavoval nadměrně oči.

Zdroj: https://nypost.com/2024/03/25/tech/what-is-iphone-finger-and-how-dangerous-is-it/