Zdroj: Pixabay.com

V březnu začal platit zákaz držení a samozřejmě i prodeje produktů s psychoaktivními látkami, včetně HHC. V dubnu jsem zjistila, že mám doma pytlík bonbonů s látkou HHC. V očích policie se tak ze mě na měsíc stal kriminálník a hrozilo mi až osm let vězení.

Vláda Petra Fialy se rozhodla regulovat psychoaktivní látky, konkrétně HHC, HHC-O a THCP. Policie se vyjádřila tak, že bude k HHC přistupovat podobně, jako k THC, tedy marihuaně. A víme, jaké tresty se v Česku v minulosti udělovaly za pěstování pár rostlin. Nebo dokonce za výrobu mastičky s THC pro babičku. Jedním slovem – vysoké.

Několik desítek nešťastných případů, kdy se k bonbonům s účinnou látkou HHC dostaly děti, případně dospělí, aniž by o „droze“ uvnitř věděli, vedlo k zákazu HHC v Česku. Přestože národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil upozorňoval, že to není systémové řešení.

Ale politici považovali HHC za hrozbu.

Samozřejmě, že až od osmnácti

Sluší se dodat, že nesouhlasím s automaty, které vydají bonbony s HHC komukoliv, kdo do nich hodí peníze. Stejně tak mi vadí prodejci, kteří klidně HHC a další podobné látky prodají dítěti nebo mladistvému. HHC by určitě mělo být v kategorii jako alkohol – tedy od osmnácti let.

A teď k tomu, jak se ze mě stala držitekal zakázaných omamných látek.

Nejsem konzument marihuany, ani HHC. Ale měla jsem půlkulaté narozeniny a dostala jsem od přátel pytlík ovocných želé bonbonů s HHC. Brala jsem to jako vtip a nerozbalený pytlík jsem doma schovala do nejvyššího patra knihovny. Proto, aby se k němu náhodou nedostaly děti, které se u nás doma občas objeví jako doprovod mých kamarádek.

Když prošel zákaz psychoaktivních látek, vůbec jsem si na „pytel drog“ v knihovně nevzpomněla. Až teď. Při jarním úklidu jsem ho našla. A hned se mi vybavilo, že policie k HHC bude přistupovat stejně, jako k THC. Stejně tvrdě. V případě většího množství hrozí držiteli až 8 let vězení.

A tak jsem se stala kriminálníkem.

Pytlík jsem samozřejmě raději hned z knihovny odstranila a doma už žádné zakázané drogy nemám.

Nicméně jsem si pak našla obchody, které HHC prodávaly. A už nabízí jiné zboží, také „drogy“, jen se ta účinná látka jmenuje jinak. HHC-P. Pošlou to samozřejmě komukoliv, kdo zaplatí a to dnes na internetu umí i děti. A tak to v Česku chodí.