FOTO: Expo 2025, koláž ČteSe.cz

Přesně za rok, tedy 13. dubna 2025 proběhne slavnostní zahajovací ceremoniál světové výstavy Expo v japonské Ósace. Podívejte se do naší rozsáhlé fotografie na vizualizace jednotlivých národních pavilonů.

Titul pořadatele udělil Ósace Mezinárodní úřad pro výstavnictví 23. listopadu roku 2018 na zasedání v Paříži. Tehdy japonská metropole zvítězila nad ázerbájdžánským Baku a ruským Jekatěrinburgem.

Japonsko si vybralo téma „Designing Future Society for Our Lives“, což v překladu znamená „Navrhujeme společnost budoucnosti pro naše životy“. Zaměří se na to, jak lze využívat roboty a umělou inteligenci pro veřejné blaho.

Takto budou vypadat pavilony na Expu 2025 v japonské Ósace

Obrázek 1 z 52

Pavilon Německa. FOTO: Expo 2025

Výstava se bude konat na umělém ostrově Jumešima obehnaném vyvýšeným prstencem se střešní vyhlídkou pro návštěvníky. Uvnitř areálu o průměru přibližně 600 metrů bude šestatřicet národních pavilonů. Mezi nimi i ten český, z dílny studia Apropos Architects.

Jejich vítězný návrh klade důraz na pohyb a spiritualitu. Pavilon se bude nacházet u pobřežní promenády. Jeho exteriér vzdává hold českému sklářství, dynamická spirálová rampa provede návštěvníky připravovanými výstavami a vrcholí terasou s restaurací s výhledem na moře.

Světová výstava se v Ósace uskuteční potřetí, předtím se zde konaly výstavy Expo 1970, kde se svou účastí zazářilo také Československo a Expo 1990.

Výstava bude trvat 184 dní, tedy do 13. října 2025.

Zdroj: autorský text s využitím Expo2025