Zpěvačka Iveta Bartošová na obalu desky Knoflíky lásky (Supraphon, 2021), na kterém jsou největší hity z let 1984 až 2012. FOTO: Supraphon

Před deseti lety se skokem pod vlak zabila zpěvačka Iveta Bartošová. Její sebevražda byla vyústěním mnohaletého trápení, psychických problémů, toxických vztahů a závislosti na alkoholu a lécích. Bulvární média to všechno celé roky podrobně mapovala. Až do hořkého konce.

Pamatujete si tu fotografii? Iveta Bartošová bezvládně leží na pláži, na sobě má plavky obrácené naruby a je nejspíš pod vlivem alkoholu? Fotka obletěla republiku. Psal se rok 2013 a život Ivety Bartošové se chýlil k tragickému konci, jen to ještě nikdo netušil.

Zmíněná fotografie měla být důkazem, že ji její tehdejší samozvaný ochránce Zdeněk Macura neunesl do Itálie. Bartošová v tu dobu tvořila pár s Josefem Rychtářem. Ten nakonec zpěvačku v Itálii vyzvedl a společně obvinili Macuru z únosu. Policie ale případ odložila. Kombinace alkoholu a léků u Bartošové vedla jen k dalším psychickým problémům, kvůli kterým byla po návratu do Česka hospitalizovaná na psychiatrii.

Krátce po italské aféře se zpěvačka provdala za Josefa Rychtáře. Ten jí dal přezdívku Džambulka, což se v médiích ujalo. Také on se stavěl do role jejího ochránce. Po její smrti ale například přiznal, že jí dával alkohol, aby vůbec fungovala.

Iveta kometa

Kvůli toxickým vztahům, alkoholu a jedním trapasem za druhým, se ale postupem času zapomnělo na to, že první polovinu svého života byla Iveta Bartošová velmi úspěšná, žádaná a nadmíru talentovaná zpěvačka.

Po roce 1983 začala vystupovat s kapelou, objížděla soutěže a sbírala ceny. Na festivalu Mladé písně v Jihlavě tehdy potkala svoji osudovou lásku – Petra Sepéšiho, se kterým nazpívala mimo jiné hit Knoflíky lásky. Hvězdná kariéra odstartovala. Následovaly televizní estrády, Kroky Františka Janečka, festivaly, ceny Týtý. Kometa letěla vzhůru. Pak se v roce 1985 při autonehodě Sepéši zabil.

Iveta Bartošová se odmlčela, po několika měsících se ale na scénu vrátila a opět zářila. V roce 1986 dokonce sesadila po devíti letech z trůnu Hanu Zagorovou a stala se Zlatou slavicí. A stejnou sošku získala i v letech 1990 a 1991. Do roku 2003 byla ještě několikrát mezi nejlepšími třemi. Vydala několik veleúspěšných alb, její singly se držely týdny na předních příčkách hitparád. Účinkovala v muzikálech, patřila k televizním hvězdám.

Rušila vystoupení, mizela do ústraní

Mezitím prošla náručí Ladislava Štaidla a porodila syna Artura. Zdálo se, že Iveta Bartošová je synonymum úspěchu. To se zlomilo po roce 2003.

Zpěvačka Iveta Bartošová na obalu desky Knoflíky lásky (Supraphon, 2021). FOTO: Supraphon

Její popularita s rostoucím počtem skandálů klesala, pracovní nabídky se už nehrnuly. Do života naplno vstoupil alkohol a zřejmě i nějaké léky. A také toxické vztahy mužů, kteří na její zašlé slávě parazitovali. Od začátku roku 2013 už pak vystupovala jen na diskotékách a v klubech. Její vystoupení se často rušila, Iveta mizela do ústraní. Byla ve špatném zdravotním stavu, silně závislá na lécích v kombinaci s alkoholem.

Zářná kariéra Ivety Bartošové se počítá do roku 2003. Dalších deset let postupně chřadla, upíjela se a živila bulvární média, pro které byla vděčným tématem. A to včetně její nečekané a tragické smrti.

Zdroj: autorský text, využitím Blesk, iDNES.cz