Socha Svobody u Vltavy. FOTO: Sculpture Line pomocí Midjourney

Poslední dubnovou sobotu proběhl po celém světě Mezinárodní den sochařství. U té příležitosti se tým projektu Sculpture Line, který v tuzemsku propaguje instalace soch ve veřejném prostoru, pro pobavení a odlehčení zeptal umělé inteligence, jak by nejslavnější sochy historie vypadaly v Česku. Tady je výsledek.

Obrázky, které vygenerovali pomocí nástroje Midjourney, zobrazují například slavnou egyptskou Sfingu na moravském venkově. Socha Svobody se místo v New Yorku tyčí nad Vltavou nedaleko Pražského hradu. Věhlasný Michelangelův David je pak umístěn hned vedle hospůdky, která je podle umělé inteligence typická pro Česko.

Nejslavnější sochy v Česku podle AI

Obrázek 1 z 9

Ježíš Spasitel nad Prahou. FOTO: Sculpture Line pomocí Midjourney

„Na vystavování instalací ve veřejných prostorech mám rád, že umělci, se kterými spolupracujeme, vždy posouvají hranice fantazie a vytvářejí díla, která bych si často ani nedokázal přestavit. Umění patří lidem a vyvolává emoce, které žádná umělá inteligence nedokáže nahradit. Přesto se můžeme u jejích výtvorů pobavit. A kdy jindy než na Mezinárodní den sochařství,“ usmívá se Ondřej Škarka, zakladatel instituce Art Lines a projektu Sculpture Line.

10. ročník odhalí instalaci Jana Kaplického

Organizátoři Mezinárodní dne sochařství si kladou za cíl zvýšit povědomí o tomto oboru a ocenit přínos umění v rozvoji veřejných prostor. V Česku je největším propagátorem festival Sculpture Line, který letos v červnu zahájí už svůj 10. ročník.  Letošní ročník projektu Sculpture Line zahájí v červnu odhalení instalace Jana Kaplického s názvem Acquae, která byla po 20 letech znovuobjevena v italském Miláně. Objekt byl před dvěma dekádami vystaven v rámci festivalu Triennale di Milano a během 9. ročníku Biennale di Venezia v Benátkách. Od té doby byl před veřejnosti ukrytý.

Během uplynulých let se Sculpture Line rozšířil a z pražského festivalu se stal mezinárodní projekt, do kterého se zapojili autoři a instituce například z Argentiny, Chile, Brazílie, Vietnamu nebo Číny. V rámci akce v České republice vystavovaly nejenom desítky známých autorů z Česka (mimo jiných Michal Gabriel, Alexandra Koláčková či Lukáš Rais), ale svá díla představili veřejnosti i světově oceňovaní sochaři ze zahraničí jako Anthony Cragg, Liu Ruowang či Jörg Plickat.

Zdroj: Art Lines, Sculpture Line