Zdroj: Wikimedia Commons (David Sedlecký, Creative Commons Attribution 4.0)

Koncem dubna trochu překvapivě rezignovala ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová z TOP 09. Přestože vědecká obec byla s její prací spokojená. Prý neuměla komunikovat. Nahradit ji měl akademik Pavel Tuleja. Ten ale skončil dřív, než začal. Celá nepovedená rošáda je pro vedení TOP 09 obří trapas.

Z vyjádření dnes už bývalé ministryně Heleny Langšádlové čišelo, že její rezignace na funkci ve vládě nebyla úplně dobrovolná. Oznámila, že asi neuměla příliš komunikovat a vrací se k práci poslankyně. Působila… rezignovaně. Vědci jí vyjádřili podporu, ale už to nebylo nic platné.

Později pak rezignaci za Langšádlovou vysvětlovali víc straničtí kolegové, než ona sama. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová opakovala v Poslanecké sněmovně i v mnoha rozhovorech, že práce ministryně je vlastně jen polovina práce, ta druhá je podle ní umění komunikace. V případě Heleny Langšádlové také vedení TOP 09 chtělo jít příkladem, protože pětikoalice je kritizovaná za špatnou komunikaci.

Ale místo aby Heleně Langšádlové v roli ministryně pro vědu sehnalo vedení TOP 09 lepšího spin doktora, tiskového mluvčího, šéfa kabinetu… prostě kohokoliv, kdo by ji trochu víc prodal do médií, odstřelili ji. Přitom pokud s její prací byli vědci a akademici spokojení, dala by se její práce prodat docela jednoduše.

Nástupce Tuleja? Jedním slovem průšvih

Nástupcem Heleny Langšádlové se měl stát akademik Pavel Tuleja. Na post ve vládě straně kývl. A to přesto, že musel vědět, že nemá čistý profesní rejstřík. Publikoval totiž v predátorských časopisech a odborníci se po zveřejnění jeho jména pozastavovali i nad odbornou úrovní některých jeho článků.

Pod mediálním tlakem se nakonec po pár dnech budoucí ministr Tuleja vzdal nominace a s ostudou ustoupil. Dobře udělal, protože s jeho škraloupy by ho stejně akademická obec nebrala vážně.

Pak to chvíli vypadalo, že TOP 09 hledá jméno nového ministra v pomyslném klobouku. Údajně byli čtyři kandidáti, vedení strany bylo tajemné. Opozice se smála, až se za břicho popadala. ANO i SPD vehementně vyzývalo ke zrušení ministerstva.

Nakonec vedení TOP 09 vykouzlilo poslance Marka Ženíška. Dlouholetý a zkušený politik je asi lepší volba, než původně spekulovaný Matěj Ondřej Havel, který má s akademickým prostředním a vědou společné asi to, že působil jako učitel na gymnáziu.

Nicméně, i pokud by Marek Ženíšek byl minimálně stejně úspěšný, jako jeho předchůdkyně, pachuť zůstane. Proč musela odejít žena, která tu práci evidentně dělala dobře? To jí nešlo pomoct s komunikací? Samozřejmě, že šlo. Proč to vedení TOP 09 neudělalo, by měla vysvětlovat v prvé řadě předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Na jejím místě, po téhle ostudě, by dokonce Markéta Pekarová Adamová měla nabídnout své straně rezignaci. I kdyby ji TOP 09 podržela a rezignaci nepřijala.