FOTO: koláž ČteSe.cz (s využitím Shutterstok.com a FB Kateřiny Konečné)

Diktát Bruselu? Stačilo! Takový je předvolební slogan obskurního uskupení „Stačilo!“, které do eurovoleb vede komunistka a současná europoslankyně Kateřina Konečná. Zlý Brusel považuje za diktátora, ale dělá všechno pro to, aby si teplé místečko v Evropském parlamentu udržela.

V roce 2021 se KSČM v čele s předsedkyní Kateřinou Konečnou poprvé v novodobé historii nedostala do Poslanecké sněmovny. Se ziskem 3,6 procenta spadla mezi nevýznamné mimoparlamentní strany, jejichž názor mainstreamová média nezajímá. Z patnácti poslanců z voleb v roce 2017 byla nula. Antikomunisté samozřejmě slavili. V roce 2019 získala KSČM jediný mandát ve volbách do EP – do křesla usedla Kateřina Konečná.

Pár let pak nebylo o komunistech příliš slyšet, pokud člověk zrovna dobrovolně nevlezl na jejich webové stránky, případně se náhodou nepodíval na Politické spektrum, pořad České televize, kam se chodí v rámci vyváženosti veřejnoprávního média vypovídat i představitelé politických stran, které ani neznáte.

Do Bruselu proti Bruselu!

Jenže nedávno se s nebývalou energií vrátila do českého politického kolbiště Kateřina Konečná, dala dohromady několik bezvýznamných stran a pojmenovala je Stačilo!. Chce znovu do Evropského parlamentu. Je to paradoxní, protože předvolební kampaň staví na sloganu, že diktát Bruselu stačil. Česko je samozřejmě pevným členem Evropské unie a plnohodnotným partnerem pro západní země.

A podle předvolebních průzkumů se zdá, že uskupení Kateřiny Konečné má reálnou šanci se do EP dostat. Podle průzkumu agentury STEM/MARK, zveřejněného 9. dubna, by získalo 6,7 procent. Agentura zároveň dodala, že reální výsledky budou kvůli nižší účasti také nižší. Šance tam ale jsou, voliči KSČM platí za spolehlivé.

„Ukazuje se, že pravděpodobní voliči jednotlivých uskupení většinově nemají tušení, kdo jimi preferovanou kandidátku do evropských voleb vede. Asi nejvíce lze v tomto ohledu pochválit příznivce KSČM (Stačilo!), mezi kterými přibližně polovina ví, že je Konečná jejich lídryní,“ komentoval průzkum analytik STEM/MARK Radek Pileček.

Plat přes 200 tisíc měsíčně nesmrdí

Faktem je, že Konečné je najednou všude plno. Zvou ji do Partie Terezie Tománkové na Primě, na sociálních sítích je ona i další lidé z kandidátky velmi aktivní. Diskutují, diskutují, diskutují. Objíždějí také Česko osobně, každý den debatují s lidmi v jiném městě. A aktivita se projevila i v preferencích.

Kateřina Konečná je alibistka. Brojí proti diktátu Bruselu, cílí na lidi, kteří nemají páru, co reálně Evropský parlament řeší. Stačí jim zkratka, že nám „zakázali rum“ nebo „zakázali auta se spalovacími motory“, případně chtějí ten „grýndýl“. Většina voličů KSČM ale podle mého názoru ani neví, co to je.

Při tom hanění Evropského parlamentu a Bruselu Konečná možná zapomíná, že pobírá plat europoslankyně. Což je asi 191 tisíc čistého měsíčně a k tomu další desítky tisíc jako náhrady a příplatky. To se to pak nadává.

Zdroj: autorský komentář s využitím Volby.cz, Stačilo!, KSČM, STEM/MARK, Europarl.europa.eu