Zdroj: Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0)

Bývalý a možná zase budoucí premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se po třiceti letech rozvádí s manželkou Monikou. V Česku není rozvod premiérů nic překvapivého. Stejně jako vítězky soutěží krásy mění své partnery za bohatší, čeští expremiéři mění manželky většinou za mladší. A třeba Jiří Paroubek se nedávno v jednasedmdesáti letech potřetí oženil. Andrej Babiš tak ještě určitě může najít lásku.

„Po třiceti společných letech plných vzestupů, pádů a nezapomenutelných zážitků jsme se s Monikou rozhodli, že naše cesty se nyní rozdělují. Jako rodiče dvou úžasných dospělých dětí si nejvíce přejeme zachovat rodinnou harmonii,“ napsal Andrej Babiš na sociální sítě. Požádal o soukromí a dodal, že „láska a respekt k sobě a k našim dětem zůstávají stejné“.

Na Facebooku se strhla mela, přes šest tisíc lidí cítilo potřebu oznámení okomentovat, post získal přes dvacet tisíc reakcí.

V kuloárech se ale už čile spekuluje, že vztah s Monikou skončil proto, že Andrej Babiš si našel novou lásku. Po útlumu po prohrané prezidentské volbě se prý měl nedávno do politiky vrátit nabitý novou energií s vysvětlením, že se „něco změnilo v jeho osobním životě“.

Pokud je pravda, že Babiš se zamiloval a vyměnil Moniku za jinou ženu, zřejmě se to brzo dozvíme, protože to se Babišovi nemůže podařit utajit. Zároveň je jasné, že Monika neodejde ze vztahu s miliardářem s prázdnou. Jednak stála Babišovi třicet let věrně po boku a porodila mu dvě děti – Frederika a Vivien.

Zároveň musí mít Monika Babišová detailní přehled o podnikání svého manžela. Ona i její bratr figurovali mimo jiné v kauze Čapí hnízdo. Takže se dá čekat, že Babiš Moniku nenechá strádat, tipla bych, že dostane krásné „odstupné“, díky kterému nebude muset už nikdy pracovat.

Nic nového pod sluncem, rozvody premiérů už známe z minulosti

Ale Andrej Babiš není první a pravděpodobně ani poslední expremiér, kterému se rozpadlo manželství. Není se moc čemu divit, premiéři pracují nonstop a když zrovna nesedí na jednání vlády nebo Sněmovny, jsou na zahraniční cestě, případně řeší nějakou katastrofu. Času na rodinu moc nezbývá. Navíc moc a vliv také určitě hrají svoji roli v pohledu případných nápadnic, které je obletují.

Své o tom ví řada bývalých předsedů vlád. Před Babišem oznámil rozvod jeho předchůdce Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Důvodem je dlouhodobý tlak, jemuž je ve všech svých aspektech vystaven život politika a jeho nejbližších,“ napsali tehdy Sobotkovi v prohlášení pro média.

Mnohem víc dramatický byl rozchod expremiéra Petra Nečase z ODS. Manželku totiž pravděpodobně podváděl s jeho šéfkou kabinetu Janou Nagyovou, která měla podle policie nechat svoji sokyni v lásce, Nečasovu manželku, sledovat zpravodajci. Společně pak figurovali v několika policejních obviněních a soudních kauzách. Láska jim ale vydržela, Nagyová se dnes jmenuje Nečasová.

A za mladší ženu vyměnil manželku i expremiér Mirek Topolánek z ODS. Zapletl se s Lucií Talmanovou, stranickou kolegyní a poslankyní, kterou si nakonec vzal a mají spolu už skoro dospělého syna Nicolase.

Naopak pevný vypadá z dálky vztah současného premiéra Petra Fialy (ODS), který s manželkou chodí například volit. Uvidíme, jestli ho po konci volebního období také nepotká „premiéří nemoc“.

Zdroj: autorský text, zdroje v textu