Zdroj: Pixabay.com

Podle zdrojů anglických médií začali královští úředníci zkoumat několikasetstránkový dokument s názvem „Operace Menai Bridge“. To je kód pro úmrtí krále Karla. Píše o tom například The Daily Beast. Aktuální zdravotní stav krále není známý, ví se pouze, že trpí rakovinou.

Princ Charles byl nejstarší a nejdéle čekající následník trůnu ve Spojeném království. Na britský trůn usedl jako král Karel III. v září 2022 po úmrtí jeho matky, oblíbené a nejdéle sloužící panovnice Alžběty II. a korunován byl v květnu 2023 ve Westminsterském opatství.

Zpráva o tom, že král trpí blíže nespecifikovanou formou rakoviny, zasáhla celý svět letos v únoru. Lékaři na nemoc přišli při vyšetření prostaty a Karel se ihned začal léčit. V anglických médiích rezonuje otázka, jak vážně je na tom král Karel III. A objevují se spekulace, že jeho zdravotní stav je podstatně vážnější, než tvrdí jeho spolupracovníci. Přesnou diagnózu ale palác nikdy nezveřejnil a stejně tak ani průběh léčby. Ví se pouze to, že pravidelně navštěvuje v Londýně radioterapii.

„Není to dobré“

Podle novinářů z The Daily Beast jsou královi blízcí spolupracovníci smutní. „Mluvíte-li v posledních týdnech s přáteli krále o jeho zdraví, nejčastější reakcí je snížení hlasu o půl oktávy a následné zamyšlení se, následované ponurým, zdlouhavým prohlášením: Není to dobré,“ píše novinář Tom Sykes, který se dlouhodobě královskou rodinou zaobírá.

Král Karel je vůdcem dědičné monarchie a hlavou státu, který může být z funkce „odstraněn“ pouze smrtí, případně abdikací. Jakkoli jeho úřad k jeho stavu mlčí, jeho prognóza je považována za záležitost veřejného zájmu.

Podle zdrojů The Daily Beast se nyní z palácových šuplíků vytáhly a aktualizovaly pohřební plány Karla, nazvané Operace Menai Bridge. Dokument obsahuje přesný popis přípravy pohřbu, pohřbu samotného i následné dění v zemi. Vládní oddělení odpovědné za státní pohřby to odmítl komentovat.

Smrt Alžběty byla „Operace Londýnský most“

Nicméně nejen přátelé a rodina krále Karla, ale i běžní lidé a fanoušci královské rodiny, jsou prý zděšeni představou, že by Spojené království mohlo ztratit svého krále daleko dříve, než si po loňské korunovaci představovali. „Je rozhodnutý to překonat a bojují proti tomu všemi možnými prostředky. Všichni zůstávají optimističtí, ale je opravdu velmi nemocný. Více, než se snaží naznačit,“ řekl The Daily Beast starý rodinný přítel.

Všichni členové královské rodiny mají kódová slova spojená s mosty, která se používají při jejich úmrtí – plán na úmrtí královny Alžběty II. byl známý jako „Operace Londýnský most“. Menai Bridge je visutým mostem, který spojuje ostrov Anglesey s velšským pevninským územím.

Zdroje: autorský text, The Daily Beast, The Daily Mail