Foto: Netflix

Právnička Fiona Harvey se poznala v hlavní (a ne zrovna lichotivě zobrazené) hrdince seriálového hitu Sobík (Baby Reindeer), který uvádí Netflix. Seriál autobiograficky napsal komik Richard Gadd podle skutečných událostí. Ústřední postavou je kromě něj stalkerka, která se do něj zamiluje a obrátí mu život naruby. Ženou je v reálném životě Fiona Harvey. Ta teď žaluje Netflix a žádá zhruba čtyři miliardy korun.

Seriál Sobík lámal v uplynulých měsících rekordy na Netflixu, vidělo ho už přes 65 milionů diváků na celém světě. Těžké téma stalkingu víceméně zábavnou formou vypráví ústřední postava, neúspěšný komik. Pracuje v baru, kde nabídne pití zdarma neznámé, ale hodně nešťastné ženě. To se ukáže jako špatný nápad – z ženy se vyklube stalkerka, která mu nedá pokoj.

Autor seriálu Gadd se netajil tím, že popsal vlastní zkušenost, kdy ho stalkovala žena. Pojmenoval ji v seriálu Martha. Barmanovi v minisérii napsala Martha desítky tisíc mailů, nahrála hodiny a hodiny hlasových zpráv a pronásledovala ho v práci i doma. Vyhrožovala jemu i jeho rodině a přítelkyni, kterou dokonce fyzicky napadla.

Martha je Fiona

Seriáloví fanoušci poměrně rychle vypátrali, že předlohou Marthy je právnička Fiona Harvey. Ta tvrdí, že jí seriál zničil život. Obsahuje podle ní celou řadu lží, nepřesností a dělá z ní zrůdu.

„Ke lžím, které žalovaná strana uvedla o paní Harvey, patří například to, že jde o osobu dvakrát usvědčenou ze stalkingu, která dostala pět let vězení. Nebo že paní Harveyová sexuálně napadla Gadda,“ citoval web Variety.com z žaloby.

Harvey proto žádá za poškození jména, pověsti a psychickou újmu celkem zhruba 170 milionů dolarů. Netflixu tak hrozí, že bude muset zaplatit hromadu peněz, podle spekulací zahraničních médií může přistoupit na mimosoudní vyrovnání.

Zdroje: autorský text na základě shlédnutí seriálu Sobík, variety.com, Netflix