Zdroj: koláž ČteSe.cz (s využitím Wikipedia Commond CC0)

Vyhrocená předvolební kampaň na Slovensku vyústila v poměrně drtivé vítězství profesionálního politika Petera Pellegriniho (Hlas) nad profesionálním diplomatem Ivanem Korčokem v souboji o prezidentský palác. Co můžeme, respektive co můžou Slováci od Pellegriniho čekat, potvrdil hned po výhře. Co když to ale není definitivní?

Pellegrini po volbě logicky přislíbil podporu premiérovi Robertu Ficovi (SMER), který stál v tu chvíli vedle něj. „Budu prezidentem, který bude podporovat vládu ve snaze zlepšovat život lidí na Slovensku,“ prohlásil budoucí prezident na tiskové konferenci.

Není se čemu divit. Pellegrini vystupoval v kampani jako kandidát vládní koalice, Fico ho podporoval. I proto byly prezidentské volby vnímané jako jakési potvrzení toho, že vláda má stále podporu většiny společnosti.

Některé kroky Ficovy kabinetu se totiž u části společnosti, ale i mimo Slovensko, nesetkávají úplně s jásotem, naopak. Jde hlavně o zrušení zvláštní prokuratury, která vyšetřuje korupční kauzy, zmírnění trestů na korupci nebo zkrácení promlčecích lhůt za korupci.

Po Pellegriniho zvolení je jasné, že tyhle kontroverzní kroky Fico zkusí dotáhnout do konce. „Razítko“ od voličů na to má a Pellegrini mu to posvětí.

Zase ten mír…

Pellegrini se hned po volbě vyjádřil i k postoji slovenské vlády k válce na Ukrajině. Slovensko jako jedna z mála evropských zemích nechce napadené Ukrajině dodávat zbraně a vládní představitelé v čele s Ficem opakují proruské narativy o potřebě míru.

Koneckonců kvůli Ficovým postojům k ruské agresi se od „bratrů“ distancovala nedávno i česká vláda Petra Fialy (ODS). Zrušila společné jednání vlád, aby Česko dalo najevo, že stojí na straně Ukrajiny a ne agresora.

„Udělám vše pro to, aby Slovensko vždy zůstalo na straně míru a nestanulo na straně války, ať se to někomu líbí anebo nelíbí, ať mne za to kritizuje, kdo chce,“ zopakoval Pellegrini. To není nic nového, stejnou rétoriku opakoval v kampani.

Liberální a prozápadní část Slováků je volbou a jejím výsledkem logicky zklamaná.

Ale možná to nebude tak horké…

Kritici Pellegrinimu vyčítají, že mohl po volbách vytvořit jinou vládu – s Michalem Šimečkou z Progresivného Slovenska. Odstavil by tím od moci Roberta Fica. Jenže to by pravděpodobně teď nevyhrál prezidentské volby, protože jeho voliči by mu to neodpustili. Ficův SMĚR volby vyhrál.

Ale nyní je situace jiná. Peter Pellegrini totiž dosáhl té nejvyšší mety, které lze v politice na domácí scéně dosáhnout. Po premiérském křesle teď na pět let usedne do prezidentského. A výš už nemá kam stoupat. Může se proto klidně stát, že Pellegrini svoji rétoriku zmírní. Nebo dokonce otočí. Přeci jen – není to žádný kluk z paneláku, ale úspěšný, bohatý kariérní politik, který se už mnoho let drží na výslunní. Kromě toho se čile spekuluje o tom, že patří k LGBTI+ komunitě.

Vidět před prezidentským palácem protestovat stovky tisíc lidí určitě nechce. Takže třeba ještě všechny překvapí.

Autorský text