Modrý diamant Bleu Royal. Foto: Christie’s

Ve švýcarské Ženevě se za rekordní sumu vydražil vzácný modrý diamant. Neznámý sběratel za něj nabídl v přepočtu více než miliardu korun. Diamant se tak zařadil mezi 10 světově nejdražších.

Kámen zářivě modré barvy vsazený do bílého kovu. Jen málokdo by při pohledu na tento blyštivý šperk tušil, že jde o jeden z nejdražších klenotů na světě.
Že pořizovací cena vzácného modrého diamantu Bleu Royal dosáhne astronomických výšin, odhadci tušili ještě před zahájením aukce ve švýcarské Ženevě. „Jedná se o největší zářivě modrý diamant bez vad, který byl kdy nabídnut k prodeji v aukci. Je to nemodifikovaný diamant hruškovitého tvaru s nejvyšší možnou sytostí barvy,“ popsal vedoucí oddělení šperků aukčního domu Christie´s Max Fawcett.


Původně odhadci cenu diamantového šperku vyčíslili na 35 milionů dolarů, tedy v přepočtu na přibližně 800 milionů korun. „Odhadovaná cena se pohybuje okolo 39 milionů dolarů. Jde o jeden z nejdražších drahokamů, které se kdy v aukci prodaly. Je to skutečný zázrak přírody,“ má jasno Fawcett.


Nakonec cena drahokamu ve tvaru hrušky o hmotnosti 17,61 karátu předčila veškerá očekávání. Aukce trvala sedm minut a rozhodovalo se mezi třemi potencionálními kupci. Nakonec za něj neznámý sběratel nabídl v přepočtu více než jednu miliardu korun.
Zářivé modré diamanty s hmotností více než 10 karátů jsou extrémně vzácné. Podle aukčního domu jde o nejdražší klenot prodaný v aukci v tomto roce.

Zdroj: autorský článek, Artnet, Reuters