Žlutý linkovaný blok se vydražil za jeden milion dolarů. FOTO: se svolením Scarce City

Když už má kryptokomunita blízko k výtvarnému umění, obvykle to bývá umění digitální, označované jako NFT. Nedávná aukce v New Yorku však ukázala, že majitelé kryptoměn mohou zatoužit i po artefaktech fyzických. Tímto předmětem byl zápisník s nápisem vyzývajícím k nákupu bitcoinů, který se v roce 2017 mihnul v televizním vysílání. Vydražen byl za neuvěřitelný milion dolarů.

Je to obyčejný papírový blok se žlutými linkovanými listy a načmáraným nápisem „Buy Bitcoin“. Před sedmi lety se tento nápis stal ikonou všech zastánců kryptoměn, když se objevil za tehdejší předsedkyní Federálního rezervního systému Janet Yellenovou. Ta právě hovořila na tiskové konferenci v americkém Kongresu k měnové politice. Záběry odvysílala kabelová televize C-Span.

Žlutý blok na televizním záběru za předsedkyní Federálního rezervního systému Janet Yellenovou (2017). FOTO: se svolením Scarce City

Autorem vzkazu tehdy byl Christian Langalis, dvaadvacetiletý stážista libertariánského think-tanku Cato Institute. Langalis byl také tím, kdo zápisník na konci dubna nabídl v aukci prostřednictvím Scarce City, online tržiště s bitcoinovým zbožím a bitcoinovými NFT.

Vítězná nabídka byla jeden milion dolarů, přesněji rovných 16 BTC. Ty za „dílo“ nabídl uživatel s pseudonymem Squirrekkywrath. Následné předání proběhlo v Pubkey na Manhattanu, oblíbeného baru vlastníků bitcoinů. Na stejném místě byl zápisník týden před aukcí vystavený, aby si ho mohl případný zájemce osobně prohlédnout.

O dražbu zarámovaného bloku byl nebývalý zájem. Jak se aukce chýlila ke konci, strhla se smršť přihazování. V poslední hodině cena vyskočila ze 4,4 BTC na výsledných 16 BTC, tedy nárůst o zhruba sedm set tisíc amerických dolarů.

Zajímavostí je, že v roce 2017, kdy Langalis vzkaz do kamer ukázal, činila cena bitcoinu 2300 dolarů. V dnešních dnech hodnota kolísá těsně pod 64000 dolarů. Kdo tedy před lety Langalise poslechl a vydržel, mohl slušně zbohatnout.

Zdroj: autorský text s využitím aukce na Scarce City